Feverfew Bitkisinin Faydaları

Feverfew Bitkisi

Feverfew bitkisi, papatya görünümlü Avrupa ve Amerika kıtasında çoğunlukla yetişen otsu bir bitkidir. Feverfew bitkisinin yaprakları kurutularak çay halinde veya toz haline getirilerek kapsül formunda tüketime sunulmuştur. Çok eski yıllardan beri baş ağrısı ve migren rahatsızlığında kullanıldığı bilinmektedir. Migren hastalığında kullanımda olumlu sonuçlar alınmış ve kullanımı yaygınlaşmıştır.

Feverfew bitkisinin sağlığa faydaları nelerdir?

Feverfew bitkisi özellikle migrene iyi geldiği görülmüş ve migren hastalarına önerilmiştir. Migren ataklarını hafifletici olarak kullanılmaktadır. Migren dahil olmak üzere her türlü baş ağrısında etki gösterdiği görülmüştür.

Feverfew bitkisi adet döneminin olumsuz etkilerini azaltmaktadır. Adet döneminde oluşan ağrı, gerginlik ve hormonel dengesizliği azaltarak adet döneminde rahatlama sağlar. Adet kanamasını azaltmaz ve adet dönemini düzenler.

Feverfew bitkisi cilt hastalıklarında ve ciltteki enfeksiyonlarda kullanılabilir. Cilde sürüldüğünde rahatlatıcı etki göstererek cildin yumuşamasını ve onarımını sağlar.

Feverfew bitkisi astım hastalarında kullanıldığında rahatlatıcı etki gösterdiği görülmüştür. Özellikle alerjik astımı olan kişilerde kullanımı önerilmemektedir. Solunum sistemini rahatlatarak nefes darlığını önler.

Feverfew bitkisi vücutta bulunan serbest toksinlerin hücrelere zarar vermesini önleyerek kanser riskini azalttığı bilinmektedir. Kansere neden olan vücuttaki zararlı toksinleri inhibe ederek vücuttan dışarı atılmasına yardımcı olur.

Bir önceki sağlık bilgisi yazımız olan Hindiba Bitkisinin Faydaları başlıklı makalemizde Hindiba bitkisi, Hindiba kökleri ve Mide rahatsızlıkları hakkında bilgiler verilmektedir. Ayrıca öğrenmek istediğiniz veya paylaşmak istediğiniz bilgiler varsa konu altından yorumla iletebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 24 Ocak 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın