Funda Yaprağı Çayının Faydaları

Funda yaprağı (süpürge otu)

Funda bitkisi, hoş kokulu, güzel görünümlü ve çoğunklukla Afrika’da yetişen bir bitkidir. Ülkemizin kuzeydoğusunda yetişir. Bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Göz alıcı renkleri ile kelebeklerin ilgi odağıdır. Kelebekler funda çiçekleri ile beslenirler.

Funda yaprağından çay ve merhemler üretilir. Kökleri ise pipo yapımında kullanılır. Funda yaprağı çayı idrar sökücü etkisi ile böbrekten taş düşürmeyi kolaylaştırır.

Funda yaprağı çayının faydaları

Funda yaprağı çayının kolesterol düşürücü ve yağ yakıcı etkisi bulunmaktadır. Damarlarda biriken ve kötü kolesterol seviyesinin yükselmesine neden olan yağlar, funda yaprağı çayı tüketimi ile azalabilir. Ayrıca yemeklerden sonra funda yaprağı çayı içilmesi halinde besinlerden alınan yağlar vücuda depolanmadan yakılır. Bu sayede zayıflamaya yardımcı olur.

Funda yaprağı çayının anne sütünü artırıcı özelliği bulunmaktadır.

Funda yaprağından hazırlanan merhemlerin iltihap giderici özelliği bulunmaktadır. İltihap giderici özelliği sayesinde çıbanlara sürülebilir. Ayrıca eklem ağrılarının hafifletilmesinde ve egzama gibi cilt sorunlarında kullanılabilir.

Funda yaprağı çayı baş ağrısı ve diğer vücut ağrılarının hafifletilmesini sağlar.

İdrar yolu enfeksiyonlarında  iltihap giderici olarak funda  yaprağı çayı içilebilir. Prostat iltihabı, sistit, taş düşürme esnasında idrarda görülen kanamalar ve mesane iltihabı oluşumunda funda yaprağı çayı tüketilebilir.

Bir önceki sağlık bilgisi yazımız olan Bergamot nedir? Faydaları nelerdir? başlıklı makalemizde Bergamot, Bergamot meyvesi ve bergamot yağı hakkında bilgiler verilmektedir. Ayrıca öğrenmek istediğiniz veya paylaşmak istediğiniz bilgiler varsa konu altından yorumla iletebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 27 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın