Kil Sabunu Faydaları

Kil sabunu

Kil , doğada bulunan bir toprak çeşididir. Doğal kil çoğunlukla yeşilimsi ve kırmızımsı renkte olur. Kil çevresindeki nemi bünyesine çekerek daima ıslak ve nemli kalır. Cilt için kullanılmasındaki amaç budur. Ciltteki nemi bünyesine çekerek derinlemesine temizlik sağlar. Kil zaten sabun halindedir. Eskilerden beri vücut temizliği ve giysi temizliğinde kullanılmıştır. Günümüzde ise çeşitli kozmetik sanayisinde kullanılmaktadır. Kil, sabun ve maske olarak kullanımı yaygındır. Özellikle sivilceli ve aşırı yağlı ciltlerde ciltteki yağ ve nem dengesini sağlayarak etki göstermektedir.

Kil sabununun faydaları

Akne ve Sivilceli ciltler: Kil sabunu, sivilceli ciltlerin temizliği için en çok tercih edilen ürünlerdendir. Sivilceli ciltler genelde yağlı olur. Sivilceli ciltlerin yağ ve nem dengesini sağlayarak sivilcelerin çoğalmasını ve mevcut olan sivilcenin hızla iyileşmesini sağlar. Ciltteki nemi ve yağı bünyesine çekerek sivilcenin kurumasını sağlar. Sabah ve akşam kil sabunu ile yüzünüzü veya sivilcelerin bulunduğu bölgeyi sabunlayarak temizlik ve tedaviyi aynı anda yapmış olursunuz. Eğer sivilce için herhangi bir krem kullanıyorsanız, kremi kullanmadan önce kil sabunu ile sivilceli bölgeyi yıkayınız. Daha sonra kreminizi sürebilirsiniz. Haftada 1 defa sivilceli bölgeye kil maskesi uygulayabilirsiniz. Dikkat edeceğiniz bir husus; kil sabunu cildi fazlasıyla kurutur, bu yüzden çok kuru ciltlerde kullanımı önerilmez.

Siyah noktalar: Yüzdeki rahatsızlık veren siyah noktaların temizlenmesini sağlar. Çoğunlukla burun çevresinde çıkan siyah noktaların bir kaç kullanımdan sonra azaldığını görebilirsiniz. Ciltte oluşan siyah noktalar temizlenmediği takdirde  zamanla enfeksiyona ve sivilce oluşumuna neden olabilir. Siyah noktaların temizlenmesi bu yüzden önemlidir.

Yağlı saçlar için: Kil sabunu, saçlı derideki yağlanmayı azaltır. Yağlanan saç derisinde gözeneklerin kapanmasından dolayı saç dökülmesi , kaşıntı ve kepeklenme oluşabilir. Kil sabunu kullanımı saç derisindeki yağlanmayı azaltır ve daha geç yağlanmasını sağlar.

 

Bir önceki sağlık bilgisi yazımız olan Yeşil Çayın Faydaları başlıklı makalemizde cilt sağlığı, Yeşil çay ve Yeşil çayın faydaları hakkında bilgiler verilmektedir. Ayrıca öğrenmek istediğiniz veya paylaşmak istediğiniz bilgiler varsa konu altından yorumla iletebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 3 Ocak 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın