Kudret Narı’nın Faydaları

KUDRET NARI

Latince adı Momordica Charantia dır. Çiçekleri temmuz aylarında açar. Boyu 2 metreyi bulan, ortalama 15 cm turuncu renk mısır görünümünde ilginç meyveleri olan bir bitkidir. Bölgesi Hindistan’dır. Ülkemizde Akdeniz bölgesinde yetiştirilmektedir.

 

Kudret narı meyveleri bal ile karıştırılarak yenebilir. 100 gram bal içine ezilmiş 1 meyve karıştırılarak hazırlanır. Haricen kullanımlarda zeytinyağı ile birlikte bir havanda dövülerek ezilir. 300 ml zeytin yağına 2 adet olgunlaşmış meyve ilave edilir. Hazırlanan karışım 10 gün bekletilir ve kullanıma hazır hale gelir.

Haricen kullanımda yara, egzama ve çıban tedavilerinde kullanılabilir. Çıban tedavisi için günde 3 kez sürülmelidir.

Dahilen kullanımda kudret narının hücre yenileyici, karaciğer güçlendirici, mide ağrısı, barsak spazmları giderici ve şeker hastalığında şeker dengesini sağladığı etkileri görülmüştür.

Bir önceki sağlık bilgisi yazımız olan Kola Ağacı Meyvesinin Sağlığa Faydaları başlıklı makalemizde iştah açıcı, kafein ve Kola ağacı hakkında bilgiler verilmektedir. Ayrıca öğrenmek istediğiniz veya paylaşmak istediğiniz bilgiler varsa konu altından yorumla iletebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Eylül 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın