Kuşburnu Çayının Faydaları

Kuşburnu çayının faydaları nelerdir?

Kurutulmuş kuşburnu meyvesinden elde edilen kuşburnu çayı özellikle soğuk kış aylarında fazla tercih edilen bitkisel çaylar arasındadır. Kuşburnu meyvesinin içeriğindeki vitaminler bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı daha dirençli olmayı sağlar. İçerisindeki C vitaminleri sayesinde vücuda dinçlik ve zindelik verir. Özellikle soğuk algınlığı ve öksürük gibi hastalıklarda iyileşmeyi hızlandırır.

Kuşburnu çayının faydaları

Sindirim sistemini düzenleyerek kabızlık ve ishal gibi durumlarda etkili olabilir. Kronik kabızlık veya ishal problemi olan kişilerde sabah akşam düzenli olarak kuşburnu çayı içilmesi tavsiye edilir.

Bayanların adet döneminde kullanabileceği çaylardan biridir. Adet döneminde rahim kasılmasından kaynaklanan ağrıları giderir. Yoğun adet kanamalarını önleyerek kansızlık oluşmasını engeller.

Soğuk algınlığı ve gripte kullanılabilir. İçeriğindeki C vitaminleri sayesinde hastalığa neden olan virüslerin zararlı etkilerini azaltır. Gripten kaynaklanan eklem ağrılarını giderir. Vücuda dinçlik ve zindelik verir. Hastalıktan çabuk kurtulmayı sağlar.

Kuru öksürükte kullanılabilir. Özellikle sıcak içilmesi akciğerleri yumuşatarak öksürüğün rahatlamasını sağlar. Düzenli kullanımda öksürüğün daha çabuk iyileşmesini sağlar.

Bağışıklık sistemini destekler ve hastalıklardan vücudu korur. İçeriğindeki vitaminler ile vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu hastalıklara karşı daha dayanıklı yapar.

İdrar sökücü özelliği vardır. Özellikle enfeksiyonlu hastalıklarda vücuttaki mikropların idrar yolu ile atılmasını sağlar. İdrar sökücü özelliği sayesinde vücuttaki ödemi atar.

Romatizmal ağrılarda faydalıdır. Eklem romatizması ve fibromyalji hastalığında her gün tüketilen kuşburnu çayı ağrıların hafiflemesini saglar.

Bir önceki sağlık bilgisi yazımız olan Çay Ağacı Yağı başlıklı makalemizde Çay ağacı yağı, cilt sağlığı ve sivilceler hakkında bilgiler verilmektedir. Ayrıca öğrenmek istediğiniz ne varsa konu altından yorumla iletebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 21 Aralık 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın