Pelesenk Yağı

Pelesenk yağı nedir?

Pelesenk yağı, pelesenk ağacının gövdesinden elde edilen bir yağdır. Elde edilen bu yağ içilebilir ve sürülebilir. Vücut sağlığı ve cilt sağlığı açısından faydaları olduğu keşfedilmiş ve kullanımı yaygınlaşmıştır. İnsanlar tarafından en fazla bilinen özelliği romatizma ağrılarına iyi gelmesidir. Ancak bunun dışında daha bir çok faydası bulunmaktadır.

Pelesenk yağının faydaları nelerdir?

Pelesenk yağı romatizma ağrılarında içilebilir veya  masaj yapılarak sürülebilir. Sürüldüğü bölgeyi yumuşatarak ağrıları hafifletir. Ayrıca eklem ağrılarında etkili olduğu bilinmektedir. Diz eklem ağrılarına kullanılması uygundur.

Pelesenk yağı cildin renk tonunu açar. Güneş ve diğer etkenlerden dolayı siyahlıklara sürülebilir. Cildi besleyerek siyahlıkların ve güneş lekelerinin açılmasını sağlar.

Pelesenk yağı migren ağrılarına masaj yapılarak sürülebilir. Migren ağrısına karşı hafifletici özelliği bulunmaktadır. Şakak bölgesi pelesenk yağı ile ovulduğunda rahatlama sağlar.

Pelesenk yağı içildiğinde balgam sökücü özelliğe sahiptir. Sabah ve akşam bir çay kaşığı içilmesi uygundur. Balgamı ve akciğerleri yumuşatır ve balgam sökmeyi kolaylaştırır. Aynı zamanda nefes darlığında ve öksürükte rahatlatıcı olarak sabah akşam içilebilir.

 

Bir önceki sağlık bilgisi yazımız olan Ylang Ylang Yağı başlıklı makalemizde cilt bakımı, mantar enfeksiyonları ve mikrop öldürücü hakkında bilgiler verilmektedir. Ayrıca öğrenmek istediğiniz veya paylaşmak istediğiniz bilgiler varsa konu altından yorumla iletebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın