Yenibahar Bitkisi (Jamaika Biberi)

Yenibahar bitkisi (Jamaika biberi)

 

Yenibahar bitkisi , tropikal ormanlarda yetişen, yapraklarını dökmeyen , hoş kokusu olan bir bitkidir. Kurutulmuş yenibahar tozları baharat olarak kullanılır. Sağlık açısından oldukça faydalı bir bitkidir.

Baharat olarak pasta , börek, çörek ve çeşitli tatlı yapımında kullanılabilir. Yenibahar tozu, yiyeceklere hoş bir koku ve lezzet verir.

Kurutulmuş yenibahar bitkisi , çay olarak ta tüketilebilir. Sıcak suyun içine bir tutam yenibahar bitkisinden atıp 5-10 dakika demletildikten sonra içilebilir. Sindirime ve hazımsızlığa oldukça faydalıdır.

Yenibahar bitkisinin faydaları

Sindirim sistemini rahatlatır. Yenibahar bitkisi çay olarak düzenli tüketildiğinde sindirim sistemi bozukluğunun rastladığını farkedilir.

Mide şişkinliği ve gaz oluşumunu önler. Yine çay olarak tüketilmesi önerilir.

Öksürük için oldukça faydalıdır. Sıcak içilen yenibahar çayı içine ıhlamur da katarak etkisini arttırabilirsiniz.

Ağrı kesici ve vücudu rahatlatıcı etkisi vardır. Grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklarda ağrıları hafifleterek vücudun direncini artırır. Antibakteriyel etkisi sayesinde mikropları vücuttan temizler.

Bir önceki sağlık bilgisi yazımız olan Kuşburnu Çayının Faydaları başlıklı makalemizde bitkisel çaylar, Kuşburnu çayı ve kuşburnu meyvesi hakkında bilgiler verilmektedir. Ayrıca öğrenmek istediğiniz veya paylaşmak istediğiniz bilgiler varsa konu altından yorumla iletebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 7 Aralık 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın