Bıttım Sabunu Faydaları

Bıttım sabunu nedir?

Bıttım sabunu, yabani fıstık (menengiç, çitlembik, çedene) bitkisinin yağından elde edilmektedir. Ülkemizde çoğunlukla doğu Anadolu bölgesinde yetişen bir bitkidir. Yabani fıstık bitkisinin mikrop öldürücü ve cilt sağlığı için önemli etkileri görülmüş ve sabunu elde edilmeye başlanmıştır. Bıttım sabunu ciltteki enfeksiyona neden olan mikropları temizleyerek sivilce ve enfeksiyon oluşumunu engeller. Ayrıca damar açıcı özelliği sayesinde cilde parlaklık ve canlılık verir.

Bıttım sabunu faydaları

Sivilce: Ciltteki gözenekler tıkandığında gözeneklerin içerisinde kalan mikroplar sivilce oluşumuna ve enfeksiyona neden olmaktadır. Bıttım sabunu antiseptik özelliği ile ciltteki mikropları arındırarak ciltte enfeksiyon ve sivilce oluşumunu engeller. Cildi derinlemesine temizleyerek daha sağlıklı bir cilt oluşumuna katkıda bulunur.

Saç dökülmesi: Bıttım sabunu ile saç dökülmesi önlenebilir. Bıttım sabunu damar açıcı özelliği sayesinde saç diplerini besleyen kılcal damarların açılmasını sağlar ve saç dökülmesini en aza indirir.

Kepeklenme: Saç derisinin kendini yenilemesi sonucunda kepeklenme meydana gelebilir. Bıttım sabunu saç derisindeki ölü tabakayı atarak kepeklenme sorununu ortadan kaldırır. Ayrıca yağlı saçlar bıttım sabunu ile yıkandığında saçlı derinin yağlanmasını geciktirir.

Varis: Bıttım sabunu ile bacaklar masaj yapılarak yıkandığında varis oluşumunu büyük ölçüde engellediği bilinmektedir. Bıttım sabunu yumuşatıcı etkiye sahiptir ve kılcal damarları yumuşatarak tıkanıklığı önler. Varise neden olan toplardamar bozukluğunu büyük ölçüde engeller.

El hijyeni: Eller mikropların en fazla barındığı ortamdır. Bıttım sabunu ile eller yıkandığında derinlemesine temizlik sağlayarak mikropların ellerden arınmasını sağlar. Aynı zamanda ellerdeki kapalı kılcal damarları açarak karıncalanma ve uyuşma hassasiyetini azaltır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 31 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740