Biyolojik saat nedir?

BİYOLOJİK SAAT NEDİR?

Biyolojik saat, insan vücudunun gün içerisindeki ruhsal veya fiziksel olarak yaşamış olduğu değişikliklerdir. Örneğin gece belirli saatlerde uyku gelmesi, sabah belirli saatlerde uyanma insanın biyolojik saatine örnektir. Bunun dışında insanlar tarafından alışılagelmiş olan gün içerisindeki vücut değişiklikleri ve insanın yaşadığı bölgenin havasına ve suyuna uyum sağlaması biyolojik saate örnektir.

Rutin bir hayat yaşayan insanlarda gün içerisinde gerçekleşen bazı vücut değişiklikleri farkedilmeyebilir. Ancak uzun süre yolculuk yapanlar ve uzak yerlere uçak seyahati ile gidenler gece ve gündüz saatlerinin faklı olmasından dolayı biyolojik saati değişime uğrar. Aynı şekilde vardiyalı sistemle çalışan işçilerin vardiya saati değiştiğinde vücutta bazı biyolojik değişiklikler meydana gelir. Bu durumlar insan vücudunu olumsuz etkiler.

Düzenli olan insan vücudunun biyolojik saati genellikle aynı kalır. Günün belirli saatlerinde uyku ve uyanma ve diğer değişiklikler aynı saatlerde meydana gelir. Düzenli yaşayan bir insan vücudunda gün içerisindeki biyolojik değişimler şöyledir;

BİYOLOJİK SAAT NASIL ÇALIŞIR?

Sabah saatleri

Sabah 6 saatlerinde melatonin hormonunun azalması ve kortizonun salgılanması ile birlikte vücut yavaş yavaş uyanmaya başlar. Vücut ısısı düşer ve kan basıncı yükselmeye başlar.

Sabah 7 saatlerinde ise sindirim sistemi harekete geçer. Kahvaltı için en uygun saattir.

Sabah 8 saatlerinde melatonin hormonunun etkisi azalarak vücutta uyanıklık artar.

Sabah 9 saatleri vücudun dinç ve dinlenmiş olduğu saat aralığıdır. Erkeklerde testesteron hormonu salgısı yükselerek cinsel ilişki isteği artar.

Sabah 10 ile öğle 12 arasında beyin fonksiyonlarının en verimli çalıştığı zamandır. Vücut formda ve tüm fonksiyonlar normaldir.

Öğleden sonra

Öğle saatleri vücudun tekrar uykuya ihtiyacı olduğu saatlerdir. Öğle uykusu olmadığı müddetçe dikkat azalır, kalp çalışma fonksiyonları zayıflar ve beyine giden kan azalır.

Öğleden sonra saat 15:00 civarı vücut yeniden toparlanır. Fiziksel güç artar.

İkindi vakti

Kalp ve damar sisteminin en verimli çalışma zamanıdır. Kan basıncı yani tansiyon bu saatlerde biraz yüksek çıkabilir.

Akşam saatleri

Akşam saatlerinde tansiyon daha da artabilir. Vücut sıcaklığı yükselir. Saat 21:00 da melatonin hormonu salgılanmaya başlar ve kişide uyku hali başlar.

Saat 22:30 dan sonra bağırsak hareketleri yavaşlar. Bu saatten sonra yemek yenirse hazımsızlık, şişkinlik problemleri ve kilo artışı meydana gelebilir.

Gece

Gece saatlerinde vücut kendini yenilemeye başlar. Vücutta meydana gelen problemler bu saatlerde onarılır. Gece 02:00 en derin uyku halidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 18 Aralık 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740