Biyopsi Nedir?

Biyopsi nedir?

Biyopsi herhangi bir hastalıktan veya vücutta oluşan anormal şişkinliklerin tam olarak teşhis edilmesi için uygulanan yöntemdir. Biyopsi yapılacak olan bölgeden ufak bir doku alınarak laboratuvarda incelenmesi işlemidir. Bir iğne yardımı ile vücudun sorunlu olan bölgesinden numune alınarak patolojik inceleme yapılır. Biyopsi için ayrılan süre ortalama 20 dakikadır. Biyopsi işleminde hastanın vücuduna kesi ve dikiş atılmaz.

Neden biyopsi yapılır?

Biyopsi yapılması doktorların hastayı tedavi etmesi için ve hastalığın neden kaynaklandığının araştırılması için yapılır. Hastalığın nedenleri tespit edildiğinde uygun tedavi yöntemi belirlenir ve hastaya doğru tedavi uygulanmış olur.

Biyopsi hangi hastalıklarda yapılır?

Biyopsi çoğunlukla vücudun çeşitli yerlerinde kitle ve kist oluşumlarında yapılır. Kitle, sert yapıda keseciklerdir. Kist ise yumuşak, içi sıvı dolu keseciklerdir. Kitlelerden örnek alınır ve içerisinde kanserli hücre olup olmadığına bakılır. Kitleler iyi huylu ve kötü huylu olabilmektedir. Kötü huylu kitlelerin çoğunlukla kanserli hücre barındırdıkları görülmektedir. İyi huylu kitleler ise zamanında müdahale edilmediği takdirde kötü huylu kitleye dönüşebilir.

Biyopsi, memedeki kitlelere, tiroid bezlerindeki kitlelere, karaciğere ve uygun olan her organdan numune alınarak yapılabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 26 Şubat 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740