Böbrek Taşı

Böbrek taşı nedir? Nasıl oluşur?

Böbrek taşı, vücuttaki mineral fazlalığından ve böbreklerin az çalışmasından meydana gelir. Kalsiyum gibi minerallerin böbreklerde birikmesi ile oluşur. Günlük yeterince su içmemek ve böbrek fonksiyonlarının yavaşlaması ile böbrek taşı meydana gelir. Böbrekte biriken kalsiyum minerali giderek büyür. Kalsiyum gibi fosfatlar da böbrek taşına neden olabilmektedir.

Böbrek taşı genetik yapı ile alakalı olabilmektedir. Genetik yapı dışında doğuştan meydana gelen bazı hastalıklar ve idrar yollarındaki anormallik böbrek taşı oluşumunu tetikler.

Vücutta çok fazla D vitamini olması kalsiyum emilimini artırır. D vitamini sayesinde bağırsaklardan emilen fazla kalsiyum böbreklerde birikmeye neden olur ve taş oluşumunu sağlar. D vitamini çok fazla güneş ışığına maruz kalan kişilerde vücuda daha fazla alınır. Ek olarak D vitamini tedavisi gören kişiler böbreklerden fazla kalsiyumun atılması için bol su içmelidir.

Böbrek taşı kadınlara göre erkeklerde daha fazla görülmektedir. Erkeklerde meydana bazı rahatsızlıklar böbrek taşı oluşumunu etkilemektedir. Ürik asit yükselmesi, gut hastalığı, tiroid ve pankreas hastalığı böbrek taşı oluşumunu etkileyebilir.

Böbrek taşı belirtileri

Böbrek taşları idrar kanalına düştüğünde  şiddetli bir ağrı oluşturur. Çok küçük hatta kum diyebileceğimiz taşlar çok fazla ağrı hissettirmeden idrar yolu ile dışarı atılır. Kanal için oldukça büyük olan taşlar idrar kanalına düştüğünde şiddetli ağrıya yol açar. Kristal şeklinde oluşan taşlar idrar yollarını tahriş ederse idrarda kanama oluşur. Ayrıca kum dökme esnasında bulantı ve kusma gerçekleşebilir.

Böbrek taşı olan kişiler nelere dikkat etmelidir?

Öncelikle böbrek taşı bulunan kişiler bol su tüketmelidir. Bol su tüketmek taşların böbrekte birikmesini engeller ve dökülmesini sağlar.

Kola ve diğer asitli içeceklerin tüketimini azaltmaları mümkünse hiç tüketmemeleri gerekir. Bu tür içecekler böbrek taşlarının oluşmasını tetikleyebilir. Ayrıca çikolata, çay, kahve ve kuruyemişlerin tüketimi sınırlandırılması gerekir. Vücut ağırlığında meydana gelebilecek ani değişimlerin olmaması gerekir. Ani kilo verme veya kilo alma böbrek fonksiyonlarını etkiler ve taşların büyümesine neden olabilir.

Böbrek taşı tedavisi

Böbrek taşı 4 mm altında ise kendiliğinden düşebilir. 4 veya 5 mm boyutundaki böbrek taşları kendiliğinden düşmeyebilir. Daha büyük boyutlarda olan taşlar için cerrahi müdahale gerekebilir.

Taş düşürme esnasında oluşan ağrı için ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar kullanılabilir. Ancak bu türden ilaçlar ağrıyı tamamen kesmeyebilir. Taş düşürme esnasında oluşan ağrının tamamen geçmesi pek mümkün değildir. Ağrı kesici ilaçlar ile sadece ağrı hafifletilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 13 Şubat 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740