Böğürtlen Çayının Faydaları

Böğürtlen çayı

 

Böğürtlen , ülkemizde yetişebilen çalı görünümlü küçük ağaçlardır. Meyveleri koyu mavi renkte ve tatlıdır. Böğürtlen insan vücudu için faydalı bir meyvedir. Böğürtlen çayı , kurutulmuş böğürtlen meyvelerinden ve kurutulmuş yapraklardan  elde edilen rahatlatıcı bir çaydır. İçerisinde bulunan vitaminler sayesinde besleyici ve kan yapıcı özelliği bulunmaktadır. Çay olarak tüketilmesi halinde insan vücuduna sakinlik verir ve ağrıları giderir.

Böğürtlen meyveleri yaz aylarının başında çiçek açar ve daha sonra meyvesini verir. Meyveleri koyu mavi renktedir. Olgunlaşmayan meyveleri yeşil renktedir. Olgunlaşmayan meyveleri sert olur, tüketmek karın ağrısı ve ishal sendromu oluşturabilir.

Böğürtlen ile ahududu birbirlerine benzetilmektedir. Böğürtlen ile ahududu arasındaki fark; böğürtlen koyu mavi renkte , ahududu kırmızı renktedir. Çoğunlukla aynı yerde ve bitişik olarak yetişirler.

Böğürtlen çayının faydaları

Strese ve depresyona iyi gelir.

İştah açıcı özelliği vardır.

Antibakteriyel etkiye sahiptir. Vücuttaki bakterileri temizler.

Uyku bozukluklarına iyi gelir.

Soğuk algınlığı, grip ve öksürükte kullanılır.

Vücuttaki her türlü ağrılara iyi gelmektedir. Romatizmal ağrılar ve eklem ağrılarını rahatlatır.

Adet dönemindeki rahim kasılmasından kaynaklanan ağrıları rahatlatır.

Bağırsak çalıştırıcı ve idrar sökücüdür.

Böğürtlen çayı hamilelikte çok faydalıdır. Anne karnındaki bebeklerin gelişimini sağlar. Özellikle sabahları oluşan mide bulantılarını keser. Rahim kaslarını güçlendir ve düşük oluşumunu önler. Doğum esnasında kolaylık sağlar. Bu etkisi için kurutulmuş böğürtlen meyvesi ve yapraklarını aynı anda çay haline getirerek tüketilmesi daha faydalı olacaktır.

Bir önceki sağlık bilgisi yazımız olan Kuşburnu Çayının Faydaları başlıklı makalemizde bitkisel çaylar, Kuşburnu çayı ve kuşburnu meyvesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sitemizdeki tüm yazılar Admin tarafından kaynaklardan yararlanılarak araştırmalar sonucunda eklenmektedir. Sitemizdeki yazılar bilgi amaçlıdır. Detaylı bilgi için konu altından yorum yazabilir, [email protected] adresine mail gönderebilir veya iletişim formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 7 Aralık 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın