Bol Et Yemek Sağlığa Zararlı Mı?

Bol Et Yemek Sağlığa Zararlı Mı?

Her insan sağlıklı bir yaşam sürmek için çaba gösterir. Bu isteğin gerçekleşmesi en çok dışarıdan alınan gıdaların niteliğine ve çeşidine bağlıdır. İnsanın kendi sağlığı için yapacağı temel şeyler dengeli bir beslenme, fiziksel aktivite ve düzenli kontrollerdir. Bunlar içerisinde dengeli beslenme önemli bir yer tutar. Dengeli beslenme bütün besin kategorilerinden gerekli miktarda tüketmek olarak özetlenebilir. Örneğin fazla meyve ve sebze tüketmek dengeli bir beslenme örneği değildir. Vücut için gerektiği kadar tüketilmelidir.

Eti Ne Kadar Tüketmeliyiz?

Bilindiği gibi etin içerisinde dışarıdan aldığımız protein bulunmaktadır. Bu yüzden de dengeli bir beslenme alışkanlığında sağlık için mutlaka kendisine yer bulması gerekir.

Yapılan bilimsel araştırmalar etin gereğinden fazla tüketilmesinin bir çok hastalığa kapı araladığını ve bu konuda öne sürülen batıl inançların doğru olmadığını kanıtlamaktadır.

Bizim toplumumuzda da hayvansal besin tüketiminin fazla olmasının sadece sağlığa faydalı olduğu, herhangi bir kötü etkisi olmadığı yönünde yaygın bir inanış bulunmaktadır. Ancak tıp bilimi bunun böyle olmadığını kanıtlamıştır.

Yapılan araştırmalarda günde 70 gramdan fazla et tüketmeyen insanların, tüketenlere göre bir çok hastalığa yakalanma riskinin arttığı ve etin vücuda olan faydalarından daha az yararlanıldığı kanıtlanmıştır. Ayrıca haftada 500 gramdan fazla tüketilmemesi gerektiği, aksi takdirde yine hastalıklara yakalanma riskinin artacağına ve insan vücudunun zarar göreceğine dikkat çekiliyor.

Eti Fazla Yemenin Ne Gibi Zararları Vardır?

Her ne kadar sağlıklı bir beslenmenin en önemli parçalarından birisi hayvansal besinler olsa da bilinçli ve dengeli bir beslenme profiline uyulması gerekir. Gereğinden fazla etin vücuda alınması sağlık açısından olumsuzluklara yol açmaktadır. Bunların başında yüksek kolesterol gelir. Hayvansal yağların fazla alınmasına bağlı olarak vücutta kolesterol düzeyleri yükselir ve kalp ve damar hastalıklarının ortaya çıkışı hızlandırılır.

Bir başka olumsuzluk ise böbreklerin yorulmasıdır. Gereğinden fazla hayvansal besinin tüketilmesi vücuda gereğinden fazla protein alınması anlamına gelir ve böbreklerimiz bu proteini vücuttan uzaklaştırmak için normalden çok daha fazla çalışmak zorunda kalır.

blank

Fazla etin bir başka zararı ise besin zehirlenmeleridir. Zira insan vücudunda hastalık yapabilen mikropların bir çoğu hayvansal besinler içerisinde yaşamlarını sürdürür ve onlar aracılığıyla vücudumuza girer. Bu yüzden hayvansal besinler güvenilir yerlerden temin edilmeli ve gerekli pişirme koşullarında tüketilmelidir. Fazla kilolardan şikâyet edenlerin çoğunda ise fazla hayvansal besin yemek gibi bir beslenme alışkanlığı karşımıza çıkar. Bu yüzden her besin türü gibi eti de dengeli ve bilinçli tüketmemiz gerekir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 31 Temmuz 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Bol Et Yemek Sağlığa Zararlı Mı? (1 Yorum)

  1. Sürekli et yemek beden sağlığını etkilemenin dışında ruh sağlığınıda etkiliyor. Sürekli et yiyen kişilerin ruh sağlığı olumsuz etkileniyor.


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740