Bol Su İçmenin Faydaları

Bol su içmenin faydaları

 

Su , insan hayatının vazgeçilmez bir parçasıdır. Günlük yeterince su tüketmenin insan vücuduna oldukça faydaları vardır.  İnsan vücudunun %70 lik bölümü sudan oluşmaktadır. Yeryüzündeki bütün canlıların suya ihtiyacı vardır. Günlük su tüketimi yetişkin insanlarda 2 litrenin altına düşmemelidir. Özellikle yaz aylarında vücudun su ihtiyacı daha da artar. Yaz aylarında terleme yoluyla vücuttan atılan suyun yerine hemen yenisi eklenmelidir. Vücut susuz kaldığında bütün organlarımız etkilenmektedir.

Günde ne kadar su içilmesi gerekir?

Günlük yeterince su tüketmeyen kişilerde yorgunluk , çeşitli hastalıklar ve ruhsal bozukluklar meydana gelebilir. Özellikle beyin su ile çalışır ve vücut susuz kaldığında beyin fonksiyonları zayıflar. Düşünme ve öğrenme becerisi zayıflar. Dikkat eksikliği meydana gelir. Kısacası vücut susuz kaldığında vücutta dengesizlik oluşur.

Bol su içmenin faydaları

  • Bol su içmek vücudun temizlenmesi ve zararlı toksinlerin dışarı atılmasını sağlar.
  • Kronik hastalığı bulunanlar için bol su içmek ilaç görevini görür.
  • Sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyenler bol su içmelidir.
  • Yüksek tansiyon ve kalp rahatsızlığı olan kişilerin bol su içmesinde fayda vardır. Kanın daha akışkan olması , damarların daha yumuşak ve görevini yerine getirebilmesi için suya ihtiyacı vardır.
  • Emziren annelerin bol su içmesi , sütun artmasını sağlar.
  • Yemekten sonra su içmek besinlerin daha rahat sindirilmesini sağlar ve hazımsızlığı önler
  • Böbreklerin temizlenmesi ve düzenli çalışması için bol su içmek gerekir.

Kısacası vücudun bütün fonksiyonlarını rahat bir şekilde yerine getirebilmesi  için suya ihtiyacı vardır. Günlük su tüketimi beslenmeye göre değişir. Çok fazla tuz tüketimi vücudun su ihtiyacını artırabilir. Protein ağırlıklı beslenmek su ihtiyacını artırır. Fazla su içmenin hiçbir zararı yoktur. Ancak dengesiz beslenmek ve günlük tuz tüketiminin fazla olması suyun vücutta tutulmasına ve ödem oluşturmasına sebep olabilir.

Su içerken nelere dikkat edilmeli :

Su tercihinizi genellikle ph değeri yüksek olan sulardan yana kullanınız. Oturarak içilen suyun vücut için daha sağlıklı olduğu bilinmektedir. Su içerken dikkat edilmesi gereken diğer bir husus aralıklarla azar azar içilmelidir. Birden bire çok fazla içilen suyun hem sindirim sisteminde şişkinlik yapması hemde vücuttan çabuk dışarı atılmasına neden olur. Vücut birden fazla içilen suyu vücuda sindirmekte zorlanır ve suyun dışarı atılması için daha fazla enerji harcar. Bu durum kısa süreli yorgunluğa neden olabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 11 Kasım 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740