Bor (Boron) Minerali

Bor (Boron) mineralinin sağlığa faydaları

Bor minerali, günümüzde sağlık dışında birçok alanda kullanılmaktadır. Sağlık açısından önemli bir mineraldir. Kalsiyum, magnezyum ve D vitaminin vücuda emilmesini sağlar. Vücuda kalsiyumun emilmesi için kullanılan D vitaminidir. D vitaminin emilmesine yardımcı olan mineral ise bordur. Kalsiyum vücutta kemik ve dişlerin gelişmesi için en önemli mineraldir. Kemik yapısının büyük bir kısmını oluşturan kalsiyumun vücutta etki gösterebilmesi için boron mineralininde beraberinde alınması daha fazla kalsiyumun vücut için kullanılmasını ve vücuttaki kalsiyum miktarının korunmasını sağlamaktadır.

Bor mineralinin faydaları nelerdir?

Kemik erimesi: bor minerali kalsiyum emilimini artırdığı için kemik erimesini önlenmesinde yardımcı olur. Özellikle menopoz sonrasında bayanlarda görülen kalsiyum eksikliğine bağlı kemik erimesini azaltır.

Zayıflatıcı: bor minerali araştırmalar sonucunda zayıflatıcı etkisi olduğu kanaatine varılmıştır. Menopoz döneminin sıkıntıları arasında olan fazla kilo alımını azalttığı ortaya çıkmıştır. Çağımızın en büyük sorunları arasında olan obezitenin önlenmesi için bor mineralinin nasıl kullanılacağı ile ilgili çalışmalar devam etmektedir.

Bor minerali hangi besinlerde bulunur?

Bor minerali en fazla kuru yemişler arasında badem ve fındıkta bulunur. İçerisinde bor minerali bulunduran diğer besinler:

Domates

Elma

Üzüm

Hurma

Şeftali

Sarımsak

Patates

Çilek

Erik

Brokoli

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 26 Aralık 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740