Boyun Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi?

Boyun ağrısı

Boyun ağrısı halk arasında en çok görülen şikayetler arasındadır. Boyun ağrısının nedeni genelde boynun tek noktada sabit ve desteksiz kalmasından kaynaklanır. Sabit ve desteksiz kalan boyun kasları çok fazla çalışmak zorunda kalır ve belirli süre sonunda ağrı ve tutulma gibi şikayetler oluşturur.

Boyun ağrısı çoğunlukla tutulma şikayeti ile belirtilir. Boyun tutulmasına sebep olan en önemli faktörler bilgisayar başı, soğuk algınlığı, virüsler ve yatış pozisyonudur. Bunlar boyun ağrısına en fazla sebep olan faktörler arasında gelir. Boyun ağrısına sebep olan diğer bazı faktörler ve alınacak önlemler ise şunlardır.

Boyun ağrısının nedenleri ve tedavisi

Bilgisayar karşısında fazla vakit geçirmek

Sürekli bilgisayar karşısında olmak boyun kaslarının sabit ve tek noktada kalmasına neden olur. Bu eylem karşısında boyun kasları çok kullanılmış olur ve ağrı, tutulma gibi şikayetler başlar. Masa başı işlerde bilgisayar karşısında fazla kalmaktan dolayı oluşan boyun tutulması anında belirti göstermez. Eğer boyun kasları fazla zorlandıysa ertesi gün sabahında şiddetli boyun tutulması veya boyun ağrısı ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bilgisayar karşısında fazla vakit geçirmekten dolayı oluşan boyun ağrılarına karşı alınabilecek bir kaç önlem vardır. Örneğin boyun destekli yastık kullanabilirsiniz. Görüntü açısından hoş olmayabilir ancak işiniz gereği bilgisayar karşısında fazla vakit geçiriyorsanız ve sürekli boyun tutulması veya boyun ağrısı ile karşı karşıya kalıyorsanız bu yöntem sizin için uygun olabilir.

Alınabilecek diğer önlemler ise bilgisayar karşısında yarım saat süre geçtiğinde kendinizi dinlendirmenizdir. Gün içinde içeceğiniz sıcak içecekler (örneğin ıhlamur) boyun ağrısı oluşmasını biraz olsun önleyecektir.

Kötü yatış pozisyonu

Yatış pozisyonu sabahları daha dinç ve dinamik uyanmak için oldukça önem taşır. Sabah kalktığınızda boyun ağrısı veya bel ağrısı ile uyanıyorsanız yatış pozisyonunuz hatalı demektir. Ayrıca başınızı koyduğunuz yastık ortopedik değilse boyun ağrısının görülme olasılığı artar. Çoğunlukla orta ve ileri yaşlarda yastık ve yatış pozisyonundan dolayı oluşan boyun ağrısına daha sık rastlanır.

Sabah boyun ağrısı ile uyanmamak için alınması gereken bazı önlemler vardır. Bunlardan birincisi ortopedik yastık kullanmak. Ortopedik yastıklar boyun kısmının boşta kalmasını önler. Boyun kısmını tam desteklediğinden boyun ağrısı oluşma riskini en aza indirir. Alınabilecek diğer önlem ise yatış pozisyonunuzdur. Yüz üstü yatmak bel ve boyun ağrısına neden olabilir. Mümkün olduğu kadar yan yatmak gerekir. Sırt üstü veya sağ tarafınıza yattığınızda başta boyun ağrılarınız olmak üzere diğer ağrılarda azalma olur ve sabah daha dinç uyanabilirsiniz.

Soğuk algınlığı

Boyun ağrısına neden olan faktörlerden biri de soğuk algınlığıdır. Rüzgarın etkisinde kalmak boyun kaslarının tutulmasına ve ağrısına neden olmaktadır. Toplumda en çok yapılan yanlışlardan biri de direksiyon başındayken aracın camlarını sonuna kadar açmak. Bu esnada boyuna şiddetli bir şekilde gelen rüzgar boyun kaslarının tutulmasına ve ağrı oluşmasına neden olmaktadır.

Soğuk algınlığından dolayı oluşan boyun ağrılarının önlenmesi için bazı tedbirler alınabilir. Çoğunlukla yaz aylarında vücut terlediğinde rüzgarın etkisinde kalınması boyun ağrısına sebebiyet verdiğinden dolayı vücut terli iken rüzgarda kalmamaya dikkat edilmelidir. Soğuk kış aylarında ve rüzgarlı havalarda ise boyun açıkta bırakılmamalıdır.

Grip başlangıcı

Boyun tutulması ve arkasından gelen grip, çoğunlukla görülen bir durumdur. Nedeni ise gribe neden olan virüslerin boyunda enfeksiyona neden olması ve lenf bezlerinin büyümesinden kaynaklanan boyun tutulması gerçekleşmesidir. Gribe neden olan virüsler, boyunda bulunan ve bağışıklık sisteminin bir parçası olan lenf bezleri tarafından toplanır. Lenf bezleri virüsleri dışarı atmak için bünyesine toplandığında boyun tutulması oluşabilir. Lenf bezleri virüsleri dışarı atamadığı durumlarda boyun tutulması ardından grip sendromu oluşabilir.

Bunun için alınması gereken özel bir önlem yoktur. Bağışıklık sisteminizi güçlü tutarak virüslerin vücutta etkili olmasını engelleyebilirsiniz. Bir de virüsler ısıya dayanıksız olduklarından boyun kısmına sıcak uygulama yapabilirsiniz. Sıcak su torbası ile hem boyundaki ağrının çözülmesini sağlayabilir hemde virüslerin etkili olmasını engelleyebilirsiniz.

Kitap okumak

Kitap okumak boyun ağrısına neden olan faktörler arasındadır. Saatlerce hiç başınızı kaldırmadan kitap okumanız ve boynun sürekli aynı pozisyonda sabit kalması boyun kaslarının tutulmasına ve ağrı oluşmasına neden olur. Özellikle başı aşağıya doğru eğik tutmak ve bu pozisyonda sabit kalmak oluşabilecek boyun ağrısının şiddetini daha da arttırmaktadır.

Kitap okurken boyun ağrısı oluşmaması için alınabilecek önlemler ise boyun destekli yastık kullanmanızdır. Boyun destekli yastıklar boyun kaslarını destekleyerek tutulmayı önler. Diğer yöntem ise kitap okurken her yarım saate bir ara verilmesidir.

Boyun fıtığı

Boyun fıtığı omurga kemiklerinin arasındaki disklerin kayması veya bütünlüğünün bozulması ile  oluşan ağrılardır. İki omurga kemiği arasında bulunan ve disk adı verilen dokuların bütünlüğünün bozulması ile sinirlere baskı uygulayabilir. Sinirlere uygulanan bu baskı sonucunda boyunda şiddetli ağrı ve hareket kısıtlılığı meydana gelebilir. Bu duruma halk arasında boyun fıtığı, tıp dilinde ise servikal disk hernisi denilmektedir.

Trafik kazası, başı sert bir zemine çarpma, genetik yapı, zorlanma ve yaşa bağlı olarak boyun fıtığı belirtileri görülebilir. Boyun fıtığı kol ağrısı ve göğüs ağrısına da neden olur. Boyun fıtığından dolayı oluşan boyun ağrısının önlenmesi için bazı tedbirler alınmalıdır. Boyunu fazla zorlamamak, boyun destekli yastık kullanmak, ani boyun hareketlerinden kaçınmak ve ağır sporlardan kaçınmak gerekir.

Boyunda kireçlenme

Kireçlenme boyunda çok şiddetli ağrı oluşturmaz. İki omurga kemiğinin birbiri ile temas etmesini önleyen kıkırdak yapılar ileri yaşlarda bozulduğunda boyun kısmında şiddetli olmayan ağrılar oluşturabilir. Boyunda kireçlenme çoğunlukla ileri yaşlarda görülen bir durumdur. Orta yaşlarda görülme olasılığı düşüktür. Başınızı sağa ve sola çevirirken boyunda kireçlenme olduğunu çok rahat anlayabilirsiniz. İki kemik birbiri ile temas ettiğinde çıkacak olan sesi kulağınıza gelecek ve oluşacak ağrıyı hissedersiniz.

Boyun kısmında oluşan kireçlenmeler için cerrahi bir durum söz konusu değildir. Egzersiz ve fizik tedavi ile hastanın rahatlaması sağlanır. Ayrıca kıkırdak yapının güçlenmesi için gerekli olan glukosamin, kondroitin ve msm gibi takviyeler alınabilir. Vücut normalde bu maddeleri kendisi üretir. Ancak yaş ilerledikçe vücutta üretim azalır. Bu sebeple ek olarak alınması tavsiye edilir.

Boyun travması

Boyun travması oldukça tehlikeli olan hayati bir durumdur. Trafik kazaları, boynun üzerine sert bir şekilde düşme ve boyuna darbe alma sonucunda boyun kısmında ciddi hasarlar oluşabilir. Travma sonrası disk kayması yani boyun fıtığı oluşma ihtimali yüksektir. Boyun travması çoğu zaman spor müsabakası esnasında görülebilir. Boyuna gelen darbe sonrası veya herhangi bir sebepten dolayı boynun zedelenmesi boyun ağrısına neden olabilmektedir.

Boyun ağrısı ve boyun tutulması tedavisi

Boyun ağrısı giderek artıyorsa ciddiye alınması gereken bir durumdur. İşiniz gereği oluşan boyun ağrılarında doktorunuzun size vereceği kas gevşetici ve ağrı kesici ilaçlar ile tedavi mümkündür. Çok şiddetli ağrılarda iğne tedavisi uygulanabilir.

İlaç dışında boyun tutulmasını ve ağrısını hafifletebilecek en doğru yöntem sıcak uygulamadır. Sıcak su torbası ile boynunuza sıcak uygulama yapabilirsiniz. Yatarken yastığınızın üzerine sıcak su torbasını koyup boynunuza gelecek şekilde üzerine yatabilirsiniz. Sabah kalktığınızda boynunuzdaki ağrı biraz olsun hafifleyecektir.

Sıcak ve soğuk olabilen jel kompresler ile sıcak uygulama yapabilirsiniz. Farklı ebatlarda bulunan jel kompresler, boyun için en ideal olanı 13×26 cm olanıdır. Jel kompresi sıcak suda bekleterek içerisindeki jelin ısınmasını sağlayın ve boynunuza sarın. Sıcak uygulama sayesinde boyun ağrıları çözülür ve hafifler.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 29 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740