Boyun kütletmenin zararları

Boyun kütletme

Uzun süre aynı pozisyonda kalan boyun tutulur, kişi kütletmeye ihtiyaç duyar. Boyun kütletildiğinde kişide rahatlama hissi oluşur. Aslında boyun kütletmek, kişiyi ciddi derecede rahatlatmaz, sadece boyun kütletildiğinde çıkan ses kişiyi psikolojik olarak rahatlatır ve ağrıların azaldığına inanılır.  Ancak bu alışkanlık haline gelir ve sürekli boyun kütletme ihtiyacı duyulabilir.

Boyun kütletme ihtiyacı ciddi alışkanlık haline geldiğinde ve sürekli boyun kütletme ihtiyacı duyulduğunda ilerleyen zamanlarda kalıcı ağrılara ve hassasiyete neden olabilir.

Boynu ani bir hareketle kütletmek yerine, gözleriniz açık bir şekilde hafifçe dairesel hareketler ile çevirebilirsiniz.

Sürekli boyun kütletmenin zararları nelerdir?

Boyun kütletmeyi alışkanlık haline getirmek, ilerleyen zamanlarda kemiklerde kireçleme problemine neden olabilmektedir. Sürekli olarak boyun kütletme, iki kemik arasındaki kıkırdak yapının zamanla aşınıp bütünlüğünü yitirmesine neden olabilir.

boyun anatomisi

Boyun kütletmek omurga kemiğinin birleştiği yerde bulunan bağ dokularda zamanla hassasiyet oluşmasına neden olur. Hassasiyet oluştuğunda boyun kısmı en ufak soğuk algınlığından veya başka nedenlerden tutulma gibi şikayetler oluşturur.

Ani hareketle boyun kütletmek beyine giden damarların hasar görmesine neden olabilir. Boyun kasları aniden kasıldığında hassas olan damarlar hasar görebilir. Beyine giden damarların hasar görmesi ciddi sorunlara yol açabilir.

Boyun kütletme, vücudun gerek duyduğu eylem değildir. Boyun kütletme çoğunlukla sporcuların alışkanlık haline getirdiği ve zamanla ihtiyaç duyduğu bir harekettir. Eğer ani hareketle boyun kütletme alışkanlığınız var ise herhangi bir psikiyatri doktoruna başvurunuz.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 12 Mayıs 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Boyun kütletmenin zararları (1 Yorum)

  1. sürekli boyun çıtlatma ihtiyacı duyuyorum bilgisayar başında sabit kaldığı için oluyor her halde bu durumu nasıl engelleriz


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740