Boyun Tutulması Neden Olur?

Boyun tutulması

Boyun tutulması boynun çarpık durumda kalması ve hareket zorluğudur. Boyun tutulması boyun kaslarının sertleşmesinden kaynaklanan bir durumdur.

Boyun tutulmasının nedenleri:

Soğukta ve rüzgarda kalmak boyun tutulmasının sebeplerindendir. Kan akışı ve damarların yoğun olduğu bir bölge olduğundan sıcaklık sürekli korunması gerekir. Sıcak bir bölge olduğundan hafif rüzgar ve soğuk boyun kaslarının tutulmasına sebep olur.

Soğuk algınlığı ve grip başlangıcı boyun tutulmasının sebeplerindendir. Boyun tutulması sonrası gribe yakalanabilirsiniz. Virüsler ilk önce boyun bölgesinde zararlı etkilerini oluşturabilir. Daha sonra grip olma ihtimali yüksektir.

Sürekli bilgisayar başında kalmak ve boyunu tek bir noktada sabitlemek boyun tutulmasına sebep olur. Farkında olmadan boyun tek bir noktada sabit kalır ve kasların aşırı zorlanması sonucu boyun tutulması meydana gelir.

Yatak ve yastığınız size uygun değilse boyun tutulması gerçekleşebilir. Yastığınız çok yüksek veya çok alçak olmamalıdır. Size uygun boyun destekli yastık kullanmanız daha doğru olur. Sürekli boyun tutulması oluşuyorsa ortopedik yastık tercih edebilirsiniz.

Boyun tutulması boyunu sağa sola çevirmek , kütletmek ve ani hareket ettirmek boyunun tutulmasına sebep olur. Özellikle boynu ani hareketle kütletmek çok tehlikeli ve alışkanlık yapan bir durumdur. Boyunu aniden hareket ettirmek boyun zorlanması sonucu boyun fıtığı meydana gelebilir.

 

Boyun tutulması nasıl iyileşir?

Boyun tutulmasına kas gevşetici kremler ile masaj yaparak rahatlama sağlayabilirsiniz. Ağızdan alınan kas gevşetici ilaçlar ile boyun tutulması çözülür.

Ağrı kesici ve enflamasyon giderici özelliği olan ağrı kesiciler boyun tutulmasının iyileşmesinde kullanılabilir.

Boyun tutulmasına sıcak kompres uygulama rahatlama sağlar. Boyunun sıcak tutulması ağrıya neden olan kasların gevşemesini sağlar ve ağrıyı hafifletir. Eğer çok acı çekiyorsanız boyunluk takabilirsiniz. Boyunluk başınızın sabit kalmasını sağlar ve daha çabuk iyileşirsiniz.

Soğuk kompres uygulanması ağrıyı arttırdığından soğuk uygulamalar yapmayınız. Zaten boyun tutulması nedenlerinden biri soğuk havadır. Boyun egzersizleri boyunu daha çok zorlayabilir. Egzersiz yapmak yerine boyunu hareket ettirmemek ve zorlamamak daha çabuk iyileşmesini sağlar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 29 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740