Brucelloz Hastalığı

Brucelloz hastalığı nedir?

Brucella bakterilerinin neden olduğu hayvan dışkılarından ve atıklarından insanlara bulaşan bir hastalıktır. Malta humması ve Akdeniz humması olarak ta bilinen, bulaşıcı bir hastalıktır. Brucelloz hastalığına neden olan brucellla bakterileri, hayvanların dışkılarından, atıklarından ve salyalarından insanlara bulaşır. Hayvandan hayvana ise çiftleşme yoluyla ve aynı yerde bulunan hayvanların birbirine temas etmesi sonucu bulaşabilir. Hayvanların dışkılarında bulunan bakteriler normal hava şartlarında günlerce yaşayabilmektedir. Bakteriler sıcağa dayanıksızdır. Soğuk ve normal havalarda günlerce yaşayabilirler.

Brucelloz hastalığı belirtileri

Brucella mikrobu hayvanlardan insanlara bulaştığında etkisini göstermeye başlar. Yüksek ateş, titreme, halsizlik ve iştahsızlık başlıca belirtileridir. Brucella mikrobunun vücutta etki gösterme süresi değişebilir. Vücuda bulaşan bakteri miktarına göre gösterdiği belirtiler 1 veya 3 hafta arası değişebilir. Brucella mikrobu insan vücudunda sinir sistemi, dalak, karaciğer ve salgı bezlerine yerleşir ve buralarda çoğalır. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde zararlı etkilerini daha fazla hissettirir. Kaslarda ve eklem yerlerinde ağrı ve titreme yapabilir.

Brucelloz hastalığı teşhisi nasıl konulur?

Brucelloz hastalığının teşhis edilmesi için vücuttan numune kan örneği alınarak brucella bakteri testi yapılır. Test pozitif sonuç verirse brucelloz hastalığı teşhisi konulur. Negatif sonuç verirse belirtileri aynı olan diğer hastalıklara bakılır.

Brucelloz tedavisi

Brucelloz hastalığının tedavisi antibiyotiklerle yapılır. Hastane ortamında gözetim altında ve damar yolu ile antibiyotik tedavisi en sağlıklı yöntemdir. Belirli bir süre hastanede tedavi gördükten sonra hasta taburcu olduğunda ağızdan antibiyotik tedavisine devam edilir. Brucella bakterileri hücre içerisinde yaşadıklarından ara ara brucelloz belirtileri görülebilir. Kuluçka süresini hücre içerisinde geçiren bakteriler, serbest kaldıklarında zararlı etkilerini tekrar gösterir. Brucella bakterilerinin tam olarak vücuttan atılması için ilk tedavide yaklaşık 1 ay antibiyotik tedavisi ve ara ara oluşan belirtilerde yine antibiyotik tedavisi ile vücuttan temizlenir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 5 Şubat 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740