Buğday yağı nedir? Faydaları nelerdir?

BUĞDAY YAĞI

Buğday yağı, buğday tanelerinden elde edilen ve özellikle cilt sağlığı açısından faydaları bulunan doğal bir yağdır. Buğday yağının içeriği vitamin, mineral ve protein açısından zengindir. Buğday tanelerinden elde edilen buğday yağı cilde ve saçlara uygulanabilir, dahilen kullanım için uygundur. B vitamini ve E vitamini açısından zengin olan buğday yağı özellikle saçları güçlendirmek ve daha canlı bir görünüm kazandırmak için kullanılır.

BUĞDAY YAĞI FAYDALARI

  • Antioksidan

Buğday yağının en çok bilinen etkisi hücre yenileyici özelliğidir. Vücudun zarar görmüş hücrelerinin yenilenmesini destekler. Bu sayede anti-aging yani yaşlanma karşıtı olarak ta kullanılabilir.

Gün içerisinde yediğimiz ve içtiğimiz sağlıksız yiyecek ve içecekler hücrelerin zarar görmesine veya hücre yapısının bozulmasına neden olmaktadır. Vücut hücreleri kendi kendine yenileme özelliğine sahiptir. Buğday yağı hücrelerin yenilenmesi için vücuda destek olur.

bugday-yagi

Hücre yenilenmesi için buğday yağı günde 1 çay kaşığı içilebilir. Aynı zamanda hasar görmüş cilde uygulanarak cildin daha hızlı onarılmasını ve hücrelerin yenilenmesini sağlar. Buğday yağı cilde masaj şeklinde uygulanabilir.

  • Bağışıklık sistemi

Buğday yağı vücudun bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olan vücut hastalıklara karşı daha dirençli olur. Özellikle viral hastalıklardan vücudu korur. Bağışıklık sisteminin güçlenmesini için günde 1 çay kaşığı buğday yağı içilmesi tavsiye edilir.

  • Sindirim sistemi

Buğday yağı sindirim sistemi problemlerinin giderilmesinde yardımcı olur. Özellikle kabızlık probleminde bağırsakların çalışmasını hızlandırarak ve bağırsakları yumuşatarak kabızlık probleminin giderilmesine destek olur.

bugday-yagi

BUĞDAY YAĞININ SAÇLARA FAYDASI

Buğday yağı içerdiği vitaminler sayesinde saçların daha canlı ve parlak bir görünüm kazanmasını sağlar. Ayrıca saçları dökülmelere karşı güçlendirerek daha sağlam çıkmasını sağlar. Ayrıca saç diplerine masaj yapılarak sürüldüğünde saç derisinin yenilenmesini sağlar. Saçlı deride oluşan kepeklenme problemini azaltır. Özellikle kimyasal işlem görmüş ve yıpranmış saçların onarılmasını sağlar.

Buğday yağı saç diplerine friksiyon şeklinde uygulanabilir. Haftada 1 defa uygulamanız yeterli olacaktır. Buğday yağı saçlara uygulandığında ortalama 30 dakika kadar bekletilmelidir. Daha sonra yıkanıp bol su ile durulanmalıdır.

bugday-yagi

BUĞDAY YAĞININ CİLDE FAYDALARI

  • Yara ve yanık

Buğday yağı onarıcı ve hücre yenileyici özelliği sayesinde yara ve yanıkların iyileşmesini hızlandırmak ve cildi dış etkenlerden korumak amaçlı sürülebilir. Yara yerinin kenarlarına sürüldüğünde cildi yumuşatır ve daha hızlı toparlanmasını sağlar. Yanıklarda ise cildin yenilenmesini ve onarılmasını destekleyerek en kısa sürede cildin sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlar.

  • Selülit

Buğday yağı bayanlarda oluşan selülit görünümünün azaltılmasında kullanılabilir.  Cildin sıkılaşmasını ve cilt altı yağ dokunun onarılmasını sağlayarak selülit görünümünün azalmasında etkili olabilir. Buğday yağı selülit görünüm olan bölgelere günlük olarak masaj şeklinde sürülebilir.

  • Leke giderici

Buğday yağı ciltte oluşan lekelerin görünümünün zamanla azalmasını sağlar. Ciltte oluşan doğum lekesi ve güneş lekelerine sürüldüğünde zamanla cildin renk tonunu düzenleyerek leke görünümünün azalmasını sağlar. Leke olan bölgelere günde 1 defa pamuğa damlatılarak sürülebilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 6 Ağustos 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Buğday yağı nedir? Faydaları nelerdir? (1 Yorum)

  1. İbrahim Saraçoğlu’ndan öğrendiğim buğday yağı maskesini uyguladım ve sonuç mükemmel, boşu boşuna kozmetik ürünlere o kadar para harcamayın doğal yağlar cilt için iyi sonuçlar veriyor.


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740