Bulantı ve Kusma Nedenleri

Bulantı ve kusma neden olur?

Bulantı ve kusma herhangi bir hastalıktan, baş dönmesinden ve yiyeceklerden kaynaklanabilir. Kronik rahatsızlıklar mide bulantısına ve kusmaya neden olabilir. Aynı zamanda gıda zehirlenmeleri, ilaç kullanımı, bir kokuya karşı vücudun verdiği tepki kusmaya neden olabilir.

Kusma nasıl gerçekleşir?

Kusma, mide kaslarının tersine ve güçlü bir şekilde kasılması ve mide ağzının açılması ile midenin boşaltılmasıdır. Kusma halk arasında bilinen parmak salma ile ve vücudun tepki gösterdiği besinleri dışarı atma isteği ile gerçekleşir. Baş dönmesi bulantı ve kusmaya neden olabilir. Baş dönmesi esnasında vücudun doğal dengesi bozularak mide bulantısına sebep olur. Şiddetli mide bulantıları kusmaya neden olmaktadır.

Mide bulantısına neden olan faktörler

Tansiyon düşüklüğü

Tansiyon düşüklüğü baş dönmesine ve akabinde mide bulantısına neden olabilmektedir. Tansiyon düşüklüğü esnasında beyine yeterli oksijen gitmediği için beyin fonksiyonları zayıflar ve baş dönmesi gerçekleşir. Tansiyon düşüklüğü esnasında oluşan baş dönmesi mide bulantısını beraberinde getirir.

Şeker yükselmesi

Şeker yükselmesi her hastada olmasa da bazı hastalarda mide bulantısına ve kusmaya neden olabilmektedir. Damarlarda dolaşan fazla şekerin vücut dengesini bozduğu için mide bulantısına sebebiyet verebilir.

Aşırı alkol tüketimi

Aşırı alkol tüketmek beyin fonksiyonlarını yitirmesine neden olur. Alkol tüketmek beyine oksijen taşıyan kan hücrelerini görevini yapamaz hale getirir. Beyin yeterince oksijen alamadığı takdirde fonksiyonlarını yitirir ve baş dönmesine neden olur. Vücutta meydana gelen baş dönmesi bulantıya ve kusmaya neden olur. Alkol tüketilmeye başladığı andan itibaren vücut alkolü hızlı bir şekilde dışarı atmak için böbrek fonksiyonlarını artırır ve idrar yolu ile dışarı atılır. Bir diğer dışarı atılma şeklide kusmadır.

Hamilelik

Hamileliğin ilk aylarında gerçekleşen mide bulantısı ve kusma, ileriki aylarda kendiliğinden geçer. Bunun sebebi vücudun hormonel değişikliği ile ilişkilendirilmiştir. Hamilelik esnasında vücutta meydana gelen bu değişimlere vücudun alışması bir kaç ay sürer. Bu süre zarfında mide bulantısı ve kusma oluşması muhtemeldir.

Araç tutması

Sürekli seyir halinde olan bir araç baş dönmesi ve bulantıya neden olabilir. Araç içerisinin kötü kokması mide bulantısını fazlasıyla tetikler ve kusma kaçınılmaz olur.  Bu durumu önlemek için yolculuktan 1 saat önce mide bulantısını önleyen ilaçlardan kullanılabilir. Eğer yolculuk uzun ise yolculuğun yarısında 1 tane daha içilebilir.

Kötü kokular

Buruna gelen kötü kokular hassas kişilerde mide bulantısına sebep olabilir. Buruna gelen kötü kokular kana karışarak beyin merkezini uyarır ve bulantı ve kusma gerçekleşir.

Gıda zehirlenmesi

Gıda zehirlenmesi durumunda vücut zehirli maddeleri dışarı atmak için kusma gerçekleştirir. Zehirli gıdaların vücuda alınması ile birlikte kana karışması beyini uyarır ve beyin kusma gerçekleştirirek bu maddelerin vücuttan atılmasını sağlar.

İshal

Şiddetli ishal mide bulantısına ve kusmaya neden olabilir. Bağırsaklardaki faydalı bakterilerin azalması ile ishal gerçekleşir. İshal esnasında bağırsaklarda meydana gelen karışıklık bulantıya neden olmaktadır.

Reflü

Reflü mide ağzı hastalığıdır. Mide ağzı besinler mideye geçtikten sonra yukarı kaçmasını engeller. Reflü hastalığında mide ağzı görevini yerine getirmediği için kusma gerçekleşir. Özellikle aşırı beslenme sonrası kusma oluşabilir.

Travma

Yaşanılan bir travma sonrasında mide bulantısı ve kusma gerçekleşir. Başa alınan darbe sonucu ve başı herhangi bir yere çarpma sonrasında gerçekleşen travmalar sakıncalıdır. Travma sonrasında gerçekleşen bulantı ve kusma beyin hasarına yol açabilir. Başa alınan darbe veya başın herhangi bir yere çarpmasından sonra kusma oluşursa derhâl bir hastaneye başvurulmalıdır.

Enfeksiyon

Vücutta oluşan bir enfeksiyon sonrasında bulantı oluşması halinde en kısa zamanda doktora başvurulmalıdır. Çoğunlukla bebeklerde oluşan enfeksiyonlu hastalıklar şiddetli hale geldiğinde bulantı oluşturur.

İlaçlar

Kullanılan bazı ilaçlar yan etki olarak mide bulantısı yapabilmektedir. Aynı anda birden fazla ilaç kullanmak ilaç zehirlenmesine ve mide bulantısına neden olabilmektedir. Tek öğünde birden fazla ilaç kullanmak gerekiyorsa yarım saatlik bir ara ile içilebilir. Sadece tek ilaç mide bulantısı yapıyorsa ilacı veren doktora başvurmanızda fayda vardır.

Kemoterapi

Kanser hastalığının ilerlemesini durdurmak için kanser hastalarına uygulanan ilaçlı kemoterapi şiddetli bulantıya neden olabilir. Kemoterapi sonrası bulantıları önlemek için bulantı önleyici ilaçlar doktorlar tarafından hastaya önerilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 10 Şubat 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740