Burun Estetiği Ameliyatında Bilinmesi Gerekenler?

Burun estetiği ameliyatı (rinoplasti)

Burun estetiği ameliyatı, doğuştan veya sonradan travma sonrasında oluşan burun eğriliklerinin giderilmesi için yapılan cerrahi bir müdahaledir. Doğuştan ve genetik yapıya bağlı olarak burnunda şekil bozukluğu olanlar için yapılan estetik ameliyattır. Çoğunlukla bayanların görünüm açısından tercih ettiği yöntemlerdendir.

Travma sonrası oluşan burun eğrilikleri nefes almada zorluk, horlama ve zor nefes alındığından yorgunluk ve halsizlik  yapabilir. Aynı şekilde doğuştan gelen burun eğrilikleri veya burun deliklerinin küçük olması halinde estetik ameliyat ile rahatlama sağlanır.

Burun estetiği ameliyatı açık ve kapalı olmak üzere iki tür yapılır. Bu iki yönteminde avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Ancak ameliyatı yapacak olan hekim  önemlidir. Bu estetik ameliyat genellikle hastalar açısından  memnuniyet ile sonuçlanmaktadır.

Burun estetiği ameliyatında merak edilen sorular?

 • Burun estetiği ameliyatından sonra burnum doğal kalacak mı ?

Eski zamanlarda yapılan burun estetiği ameliyatları burun üst kısmındaki fazlalığı alarak yapılırdı. Bu işlem sonrasında ise burun uç kısmı havaya kalkar ve burun delikleri karşıdan görünür. Yeni nesil ameliyatlarda ise böyle bir durum söz konusu değildir.

 • Burun estetiği ameliyatını hangi doktor yapar?

Burun estetiği ameliyatı plastik cerrahi uzmanları tarafından yapılmaktadır.

 • Burun estetiği ameliyatında burun kemikleri kırılacak mı?

Kişinin isteği doğrultusunda burun kemikleri kırılması gerekiyorsa kırılır. Ancak korkulacak bir durum söz konusu değildir. Burun kemiğindeki fazlalıklar, çok küçük parçalar halinde kırılarak çıkarılır.

 • Burun estetiği ameliyatı sonrası ağrı olur mu?

Ameliyat sırasında anestezi uygulanacağından ağrı oluşmaz. Anestezinin etkisi geçtiğinde ağrı kesici ilaçlar ile ağrılar hafifletilir. Şiddetli ve dayanılmayacak ağrı oluşmaz.

 • Ameliyat günü burundan nefes alınabilir mi?

En çok karşılaşılan şikayetler arasında gelir. Ameliyat günü ve bir sonraki gün tampon uygulandığından dolayı  burundan nefes almak zordur. Dokuların tamamen iyileşmesi ve birbirine kaynaması ile eskisinden daha iyi nefes alınacaktır.

 • Ameliyat sonrası aşırı kanama olur mu?

Ameliyat sonrası aşırı kanama olma ihtimali düşükte olsa vardır. Doktorlar hastaları bu konu hakkında bilgilendirmektedirler. Ameliyat sonrası oluşan ciddi kanamalarda ameliyatı yapan doktora başvurulmalıdır.

 • Burun estetiği ameliyatı SGK tarafından karşılanır mı?

Burun estetiği ameliyatı SGK tarafından karşılanır. Ancak burun estetiği ameliyatı gerekli olduğu durumlarda karşılanır. Burunda sağlık açısından hiçbir sorun yokken sadece görünüm amaçlı burun estetiği karşılanmaz.

 • Burun estetiği ameliyatının başarı oranı nedir?

Burun estetiği ameliyatı çoğunlukla başarı ile sonuçlanır. Başarı oranı yüzde 95 tir. Operasyondan sonra iyileşme süreci ameliyatın başarılı sayılması için önemlidir. Hızlı ve çok fazla ağrı oluşmadan iyileşmek operasyonun iyi geçtiği anlamına gelir.

 • Açık ameliyat mı yoksa kapalı ameliyat mı yaptırmalıyım?

Bu iki ameliyat yöntemi hastanın şikayetine göre doktorun uygun göreceği şekilde yapılır. Basit bir işlem yapılacaksa kapalı ameliyat yapılabilir. Burun şekli düzeltme ameliyatı yapılacaksa açık ameliyat önerilir. Açık ameliyat ile sonuç alınması doktorlar için daha kolaydır. Özellikle burun uç kısmının küçülmesini isteyenler için açık ameliyat tercih edilir.

 • Ameliyat sonrası burunda iz kalır mı?

Kapalı yapılan ameliyatlarda burun üzerinde herhangi bir dikiş veya kesi izi kalmaz. Sadece burun iç kısmına atılan kesiler vardır. Açık ameliyatta ise buruna atılacak kesiler titizlikle yapılır ve gözle görünmeyecek şekilde iz kalır.

 • Ameliyat esnasında bayılacak mıyım?

Burun estetiği ameliyatı genel anestezi ile yapılır. Yani hasta tamamen bayıltılır. Ameliyat genelde 2 veya 3 saat sürmektedir.

 • Ameliyat sonrasında dikişler ne zaman alınmalıdır?

Burun iç kısmına atılan dikişler kendiliğinden erir. Ameliyatın durumuna göre atılan diğer dikişler 1 hafta sonra alınabilir.

 • Ameliyat sonrasında ne zaman rahat nefes alınır?

Ameliyat sonrasında burundan rahat nefes alma gün geçtikçe iyileşecektir. Genelde 1 hafta sonra hasta rahat etmeye başlar. Ameliyat sonrası 2 gün zorluk çekilir ve sonra giderek düzelir.

 • Ameliyat sonrasında burun delikleri büyür mü?

Ameliyat sonrasında burun delikleri kendiliğinden büyümez. Hasta 16 yaşından küçükse ve gelişme çağında ise burun büyümesi devam edebilir. Bu yüzden burun estetiği ameliyatı olacak kişilerin gelişim çağını tamamlamış olması gerekir.

 • Hamilelikte ve emzirme döneminde ameliyat yapılır mı?

Hamilelik döneminde burun ameliyatı riskli olduğundan yapılmaz. Ameliyat esnasında aşırı kan kaybetmek bebek için ve anne için tehlikeli olabilir. Ayrıca genel anestezi yapılacak olduğu için kesinlikle yapılmaz. Emzirme döneminde ilk 6 ay ay anne sütü önemli olduğundan ilk 6 ay ameliyat önerilmemektedir. 6. aydan sonra çok gerekli ise ameliyat yapılır. Ameliyat yapıldıktan en az 10 saat sonra bebek emzirilmelidir. Vücuttaki narkozun etkisi geçene kadar bebek emzirilmemelidir.

 • Ameliyat sonrası göz altı morlukları oluşur mu?

Açık ameliyat sonrası göz altı morlukları oluşabilir. Bunun nedeni ameliyat esnasında oluşan kanamanın göz altına ve çevresine yayılmasıdır. 1 hafta 10 güne kadar göz altında oluşan morluklar iyileşir.

 • Ameliyat sonrasında neler yapılmalıdır?

Ameliyat sonrası burun içine tampon yerleştirilir. Burun deliklerine silikon yerleştirilir. Bu silikonun sabit kalması için tampon ile desteklenir. Silikonlar rahat nefes alıp verme için önemlidir. Ameliyat sonrasında burun içinde kuruluk oluşmasını önlemek gerekir. Doktorlar tarafından burun içi merhemler önerilir. Burun içi merhemler burun pompası ile burun temizliği yapıldığından sonra burun içine sürülür ve burunun nemli kalmasını sağlar. Burun nemli olmadığında kurulduktan dolayı burun içinde çatlamalar oluşur. Bu çatlamalar burun kanamasının nedenleri arasındadır.

 • Ameliyat sonrasında koku alma azalır mı?

Ameliyat sonrası nadiren de olsa bir kaç gün koku alınmadığı görülmüştür. Ancak bu durum kalıcı değildir. Bir kaç gün içinde burundan koku alınmaya başlanır.

 • Burun estetiği ameliyatından sonra burun zamanla eski şekline döner mi?

Burun estetiği ameliyatı, burun uç kısmını küçültmek amacıyla yapıldıysa sonradan büyüme ihtimali vardır. Ancak ameliyatın yapılma şekline göre değişebilir.

Burun tıkanıklığı ve zor nefes alma ile ilgili yapılan ameliyatların bir çoğu başarılıdır. Bazı hastalarda ise ilerleyen zamanlarda aynı şikayetler görülmektedir.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 11 Nisan 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740