Burun Kuruması ve Kabuk Oluşumu

Burun kuruması nedenleri?

Burun ciğerlerimize çektiğimiz havayı ısıtır ve içindeki kıllar sayesinde ciğerlerimize bakteri, virüs ve yabancı maddelerin ulaşmasını önler. Burun içi kuruduğunda ise yabancı maddeler kolaylıkla ciğerlerimize ulaşarak enfeksiyon oluşturur. Burun kuruması çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Burun kuruduğunda kılcal damarlarda çatlama ve burun kanaması olur. Burun kuruduğunda burun içi salgısı da kurur ve burun içinde kabuklanma oluşur. Rahatsız edici bir durumdur.

Burun kuruluğu nedenleri

Burun kuruluğu nedenleri arasında en fazla etkili olan faktör kuru havadır. Özellikle kış aylarında evlerdeki ısıtıcılar havayı kurutarak nem seviyesini azaltır. Bu durum burun içinde kurumaya neden olur. Kalorifer veya soba kenarında uyumak burun dahil kişinin bütün vücudundaki nemi çeker. Bu yüzden kalorifer veya başka bir ısıtıcıya yakın olarak uyumamalı, olabildiğince ısıtıcıdan uzak yerde uyulmalıdır. Bebekler ve çocuklarda aynı şekilde ısıtıcı kenarında uyutulmamalı , mümkünse daha uzak bir yerde uyutulmalıdır.

Çocuklu aileler kış aylarında oda nemlendirici buhar aleti kullanılabilir. Hastalık riskini azaltır ve çocukların rahat uyumasını sağlar.

Vücudun susuz kalması burun içi salgının vücut tarafından üretilemez hale gelmesine neden olur. Burnunuz sürekli kuruyor ise bol su içmeyi deneyin.

Bağımlılık yapan burun spreyler burun kuruluğuna yol açar. İlaç içermeyen doğal deniz suyu spreyleri burun açmakta kullanılabilir. Ancak ilaç içeren burun spreyleri burun kılcal damarlarının tıkanmasına neden olur ve burnu kurutur. Bu tür ilaçlı spreyler bağımlılık yaptığından sürekli kullanma ihtiyacı duyulacak ve burun içi sürekli olarak kuru kalacaktır. Deniz suyu spreyleri tercih edilerek bu alışkanlığa son verilebilir.

Burun kuruluğuna alınacak önlemler

Burun kuruluğu için evlere oda nemlendirici buhar makinesi koyabilirsiniz. Ara ara makine içerisine su koyup odayı nemlendirebilirsiniz. Hatta içerisine az miktarda menthol veya buğu atıp tıkalı burunun açılmasını sağlayabilirsiniz.

Burun içi nemlendirici kremler sürebilirsiniz. Yalnız süreceğiniz kremin özellikle burun için kullanılabilir olduğuna dikkat ediniz.

Vücudu susuz bırakmayın. Su içme alışkanlığı edinmenin ne kadar faydalı olduğunu sürekli belirtmekteyiz. Vücudun susuz kalması bir çok hastalığı beraberinde getirmektedir. Ağız ve burun kuruluğu vücutta yeterli su bulunmamasından kaynaklı olabilir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 3 Aralık 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Burun Kuruması ve Kabuk Oluşumu (4 Yorum)

  1. Burnumda oluşan kabuklanmalardan dolayı kanamalar oluyor doktora gittim bana hylonem burun nemlendirici verdi kullanınca biraz rahatladım kabuklanma olmuyor.

  2. Burnumda sürekli kuruluk kabuklanma oluyor öyle olunca çok rahatsız oluyorum deniz suyu kullandım fayda etmedi

  3. Benim strese girdiğimde burnum şişiyr gibi oluyor daha sonra kabuk oluyor zor nefes alıyorum bunun için doktora gitmek istemiyorum var mı önerisi olan


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740