Burun Tıkanıklığı Nedenleri ve Tedavisi

Burun tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı her kişide farklı sebeplerden kaynaklanmaktadır. Burun tıkanıklığının başlıca sebepleri; grip, alerji, burun eti (konka), enfeksiyon ve bütün yapısındaki bozukluklar olabilir. Burun tıkanıklığı özellikle kış aylarında sık görülen bir rahatsızlıktır. Grip ve soğuk algınlığı vb hastalıklar öncesinde burun tıkanıklığı belirti gösterebilir. Burun tıkanıklığı açma için ilaçlı burun spreyleri ve doğal deniz suyu spreyleri bulunmaktadır. Ayrıca günümüzde doğal tuzlu burun yıkama pompaları üretilmiştir. Bu pompalar burun temizliği için oldukça kullanışlıdır. Burundaki tüm yabancı maddelerin dışarı atılması için kullanılabilir.

Tıkalı burun hangi rahatsızlıklara yol açar?

Burnun görevi çekilen havayı ısıtmak ve mikropların vücuda girmesini engellemektir. Burun tıkalı olduğunda ağızdan nefes almak zorunda kalırız ve çekilen hava ısınmaz. Hava ısınmadığı takdirde akciğerlere soğuk hava çekmiş oluruz ve soğuk algınlığından dolayı öksürük gibi rahatsızlıklar başlar. Ayrıca burun içindeki kıllar mikropların vücuda girmesini engellediğinden, ağız yoluyla alınan nefeste mikropların vücuda girmesi kolaylaşır. Ağızdan nefes almak ağızda ve boğazlarda kuruluğa neden olur. Boğazda kuruluk olması boğaz enfeksiyonu oluşumunu tetikler.

Burun tıkanıklığı nedenleri ve tedavisi

Grip

Gribe neden olan virüsler burun içerisinde yaşamlarını sürdürürler. Vücut buna önlem almak ve virüsleri dışarı atmak için burundan yapışkan bir sıvı (sümük) üretir. Bu yapışkan sıvı virüsleri bünyesine çeker ve dışarı atılır. Burundan salgılanan bu yapışkan sıvı hava yollarını tıkar ve burundan nefes almak zorlaşır. Bunu önlemek için burun spreyleri buruna sıkılır. Burun spreyleri ilaçlı ve doğal olabilir. Burun spreyleri buruna sıkıldığında hızlı bir şekilde rahatlama sağlar. Ancak bu spreylerin 7 günden fazla kullanılmaması önerilir. Çok aşırı kullanıldığında alışkanlık yapabilmektedir. Doğal deniz suyu spreylerinde böyle bir sorun yoktur. Gün içinde istenildiği kadar sıkılabilir ve kullanılan gün sayısında herhangi bir kısıtlama yoktur. Doğal deniz suyu spreyleri , ilaçlı spreyler gibi hızlı rahatlama sağlamayabilir. Ancak ilaçlı spreyler gibi alışkanlık yapmaz ve buruna zarar vermez.

Alerji

Herhangi bir maddeye karşı alerjisi olan kişiler, sürekli burun tıkanıklığı ile karşı karşıya kalır. Bunun sebebi vücudun alerjenleri yabancı madde olarak görmesidir. Virüs ve bakteri haricinde bazı maddelerin buruna çekilmesi esnasında vücut tepki olarak burun salgısı yani sümük üretir. Üretilen burun salgısı hava yollarının tıkanmasına neden olur. Alerjiden dolayı tıkanan burnun açılması için yine spreyler tercih edilir. Alerji tedavisine başlanır. Bağışıklık sisteminin baskılanması ve yabancı olarak gördüğü maddelere karşı tepki vermemesi sağlanır.

Burun eti (konka)

Burun içindeki etler çekilen nefesin ısınmasını sağlar. Bu etler enfeksiyondan alerjiden ve genetik yatkınlıktan dolayı şişebilir. Burun içi etlerin şişmesi hava yollarının tıkanmasına neden olur ve nefes alma zorlaşır. Burun etleri nefes almayı zorlaştıracak kadar büyürse, cerrahi müdahale ile küçültülür.

Burun eğriliği

Burundaki kemik yapısının eğri olaması burun tıkanıklığına neden olur. Burun eğriliği burun spreyleri ile tam olarak rahatlamaz. En ufak bir enfeksiyonda burun tamamen tıkanabilir. Burun eğriliği tedavisi için cerrahi müdahale gerekir. Yapılan ameliyatla burun eğriliği giderilir ve nefes alma rahatlar.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 22 Şubat 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740