C vitamini (Askorbik Asit)

C Vitamininin vücuda faydaları, C vitamini yetersizliği, Günlük C vitamini ihtiyacı, C vitamini hangi besinlerde bulunur?

 

C vitamini (askorbik asit)ısıya dayanıksız, suda eriyen, ışıkta rengi koyulaşan bir vitamindir. İnsan vücudu bu vitamini üretemediğinden dışarıdan alınması gereklidir. Ekşi tadı ve özel hafif kokusu vardır. C vitamini göz, ilik ve akciğer gibi hayvansal dokularda çok fazla bulunur. C vitamini vücudumuzun hemen hemen her dokusunda bulunur. Doğada taze meyve ve sebzelerde yeterli miktarda bulunmaktadır.

C Vitamininin vücuda faydaları nelerdir?

 

C vitamini vücuttaki bağ dokularını bir arada tutan, vücudun bağışıklık sistemini güçlendiren, kan yapımı için gerekli olan folik asit’in görevini yerine getirmesini sağlayan bir vitamindir.

C vitamini gözde karatakt oluşumunu engeller, vücuda enerji verir, kanama oluşumunu önler, sigara içenler için; sigaranın vücuda vermiş olduğu zararı düşürür.

Soğuk algınlığı ve grip gibi ateşli hastalıklara karşı vücut direncini arttırır. Zehirlenmelere karşı vücudu korur. Kanser riskini azaltır.

 

C vitamini yetersizliğinde ne olur?

  • diş eti kanaması
  • yorgunluk
  • isteksizlik
  • eklem ağrıları
  • hastalıklara karşı dayanıksız olma
  • sık hasta olma
  • kansızlık
  • bağışıklık sisteminin zayıflaması

gibi durumlara yol açabilir.

 

Günlük C vitamini ihtiyacı ne kadardır?

Günlük C vitamini ihtiyacı yetişkinlerde ortalama 100 mg’dır. Gebelik ve emzirme döneminde, çocukların gelişme çağında, soğuk algınlığı gibi ateşli hastalıklarda, vücudumuzda açık yara olduğunda C vitamini ihtiyacı biraz daha artar. C vitamini fazlası idrar yolu ile atıldığı için gün içerisinde besinlerden karşılamamız gerekir. Sigara kullanan kişilerde C vitamini sürekli eksildiğinden ihtiyaç daha fazla olmaktadır.

 

C vitamini hangi besinlerde bulunur?

C vitamini en çok limon, mandalina, portakal, domates, çilek, kuşburnu, biber, asma yaprağı, kırmızı biber, turp, tere, maydanoz, ıspanak, çilek, kızılcık,patates, ahududu, şeftali, marul gibi birçok sebze ve meyvelerde bulunmaktadır.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 17 Eylül 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740