Çam Kabuğu Suyu ve Faydaları

Çam kabuğu suyu (çıra suyu) nasıl elde edilir?

Ülkemizde Akdeniz bölgesinde yetişen çam ağaçlarının kabuklarından damıtılma yöntemi ile elde edilir. Çam ağacının kabuklarından elde edilen çam suyu özellikle diyabet hastaları için şifa kaynağı olduğu bilinmektedir. Kan şekerinin yükselmesini önler ve dengelenmesine yardımcı olur. Çam kabuğundan elde edilen suyun şeker hastalığı haricinde diğer bazı hastalıklara da iyi gelmektedir.

Çam kabuğu suyunun faydaları

Çam kabuğu suyu şeker hastalarında şeker dengesini sağlamak ve yükselmesini önlemek amaçlı kullanılabilir. Çam kabuğu suyu vücutta insülin etkisi yaparak vücuda alınan şekerin hücreler tarafından kullanılmasını sağlar. Bu sayede kan şekeri dengede tutulur.

Çam kabuğu suyunun ağrı kesici ve kas gevşetici özelliği bulunmaktadır. Çam kabuğu suyu ağrılar için içilebilir ve ağrıyan yere sürülebilir. Özellikle eklem ağrıları, romatizma ağrıları ve baş ağrılarında hafifletici etkisi bulunmaktadır.

Çam kabuğu suyu içildiğinde mide rahatsızlıklarına iyi geldiği belirtilmiştir. Midede yanma, ağrı ve ekşime gibi problemlerin hafifletilmesi için kullanılabilir.

Çam kabuğu suyu balgam sökücü özelliğe sahiptir. Astım, bronşit ve kronik akciğer hastaları için kullanımı uygundur. Nefes almayı rahatlatır.

Çam kabuğu suyu vücut direncini yükselterek halsizlik ve yorgunluğu azaltır.

Damar tıkanıklığı ve damarlarda oluşan yağlanmayı azaltır. Damarlardaki kötü kolesterol seviyesinin yükselmesini engeller.

Çam kabuğu suyu nasıl kullanılır?

Çam kabuğu suyu şeker hastalığı için sabah ve akşam 30 cc içilmesi yeterlidir. Tercihen yemeklerden önce içilmelidir.  Ağrılar için ağrıyan yere sürülebilir ve içilebilir. Astım, bronşit ve koah hastaları sabah akşam 30 cc tüketebilir. Balgam sökücü etkisi için yine sabah akşam 30 cc ve ardından bol miktarda ılık su içilmesi önerilir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 25 Şubat 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Çam Kabuğu Suyu ve Faydaları (3 Yorum)

  1. 4 şişe kullandım şekerim daha çok yükseldi.fayda yerine zarar gördüm.

  2. sürekli kullanılabilir yada şeker seviyesi dengede ise ara ara kullanılabilir

  3. Şeker hastaları ne kadar süre içinde bu çam kabuğu suyundan içmelidir


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740