Çam Terebentin Yağının Faydaları

Çam Terebentin Yağı

Çam terebentin yağı, çam ağaçlarının gövdesinde bulunan reçineden elde edilen yağdır. Su buharı distilasyonu ile elde edilir.  Cilt için haricen veya vücut sağlığı için dahilen kullanılmaktadır. Çoğunlukla saç dökülmesine karşı kullanılan çam terebentin yağının saç dökülmesi dışında birçok faydası bulunmaktadır. Romatizmal ağrılar için sürülebilir. Çam terebentin yağı, sıcak suyun içine birkaç damla damlatılarak içilebilir. Daha fazlası yan etki yapabilir.

Çam terebentin yağının faydaları

Saç dökülmesi: Çam terebentin yağının içeriğinde bulunan maddeler saç dökülmesine karşı saçları güçlendirir. Saçların daha hızlı ve sağlıklı uzamasını sağlar. Özellikle kuru saçlar için haftada bir defa çam terebentin maskesi uygulanabilir. Çam terebentin yağı saçları yıkamadan 1 saat önce saç diplerine hafif masaj yaparak yedirilir. Özellikle kimyasala maruz kalmış olan yıpranmış saçların onarımını yaparak sağlığına kavuşturur.

Sağlıklı cilt için: Çam terebentin yağı özellikle kuru ciltler için nemlendirici dengesini sağlayarak cildin çatlamasını ve tahriş olmasını önler. Kuru ciltlerde nem dengesini sağlar. Cildi onarır, daha parlak ve pürüzsüz bir görünüm kazandırır. Yağlı ciltlerde kullanımı çok fazla önerilmez. Yağlı ciltlere sürüldüğünde daha fazla yağlanma yapabilir. Çam terebentin yağı ciltte kıllanma yapabileceğinden çok fazla kullanımdan kaçınılmalıdır. Haftada bir uygulama sağlıklı cilt oluşumunu destekler.

Ağrı kesici: Çam terebentin yağı , romatizmal ağrılarda, fıtık ağrılarında ve tutulmalarda masaj yapılarak sürülebilir. Sürülen bölgeyi yumuşatarak ağrıların hafiflemesini sağlar. Vücutta oluşan her türlü kas ağrılarda fayda sağladığı bilinmektedir.

Öksürük: Özellikle inatçı ve kuru öksürükte kullanılabilir. Ilık suyun içine bir kaç damla damlatılarak içilebilir. Bronşları açar, öksürüğü hafifletir. Solunum yollarını yumuşatarak öksürükten dolayı tahriş olmasını engeller. Yada kaynamış suyun içine bir miktar katılarak buhar yapılabilir. Aynı zamanda soğuk algınlığı ve gripte kullanılabilir. Gripten kaynaklanan vücut ağrılarını ve kırgınlığı azaltır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 18 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740