Çapraz Bağ Nedir? Neden Kopar?

Çapraz bağ nedir?

Çapraz bağlar , diz ekleminin içinde bulunan birbirine çapraz olarak yön aldığı için çapraz bağ adı verilen doku yapılarıdır. Diz ekleminde bulunan bu doku yapısının görevi, iki kemiğin birbirine bağlanmasını sağlamaktır. Kalçadan gelen kemiğe femur, ayaktan gelen kemiğe ise tibia adı verilmektedir.

Çapraz bağ neden kopar?

İki kemiğin birbirine bağlanmasını sağlayan çapraz bağlar , zorlama sonucu ve ani hareketle kopabilir. Çoğunlukla spor yaparken meydana gelen bu kaza vücut soğuk olduğu zamanlarda çapraz bağ deformasyonu oluşabilir. Koşu sporlarından özellikle futbolda daha çok meydana gelir. Çünkü futbol oynamak sürekli ani hareket ve zorlama gerektiren bir spordur. Diz dönmesi, dize gelen darbe, trafik kazası ve yüksekten düşme gibi olumsuz durumlarda da çapraz bağlar kopabilir.  Yetişkin bir insanda çapraz bağlar kemiğe iyice tutunduğu için gövdeden kopma ihtimali daha yüksektir. Çocuk yaşlarda ise bağların kemiğe tutunduğu bölgeden koptuğu daha fazla görülmüştür.

Çapraz bağ kopmasının belirtileri

Çapraz bağ koptuğu anda dizlerde şiddetli ağrı ve şişkinlik görülür. Sanki diz yerinden çıkmış ve tekrar oturmuş gibidir. Çapraz bağın koptuğu kişinin kendisi tarafından fark edilebilir. Bağ koptuğu anda ki çıkardığı ses kişinin kendisi tarafından duyulabilir. Birkaç dakika içinde dizde şişkinlik ve ağrı oluşur. 1 hafta sonra şişkinlik ve ağrı azalmaya başlar. Yürümekte zorluk oluşur. Özellikle merdiven çıkarken ayağı yukarı kaldırınca ağrı ve boşluk oluşur.

Arkadaşınızın çapraz bağının koptuğunu fatkettiginiz anda ona derhal buz tedavisi uygulayın ve dizini elastik bandaj ile sarın. Kesinlikle zorlamasına izin vermeyin ve en yakın hastaneye başvurun.

Çapraz bağ kopmasına tanı konulması

Çapraz bağ kopmasına ortopedi uzmanının muayenesi sonucu ve MR görüntüleme cihazları ile konulur. Sadece bir muayene ile tanı koymak zor olabilir. Çünkü dizlerde şişlik oranına göre tanı konulması biden fazla muayene gerektirebilir.

Çapraz bağ tedavisi

Çapraz bağ tedavisi için ameliyat gereklidir. Yalnız ameliyat olacak kişinin durumuna göre ameliyat yapılıp yapılamayacağı kanaatine varılır. Yaşlılarda ve diz ekleminin yapısı gevşek olanlarda ameliyat için bir kez daha görüşülüp düşünülmelidir. Doktorların ameliyat yapmasındaki amaç dizlerdeki dönmeyi azaltmaktır. Dizlerdeki burkulma ve dönme ileri yaşlarda diz eklem rahatsızlıklarına neden olmaktadır. Ameliyat sonrası yaklaşık 2 veya 3 ay sonra diz eski haline gelir ve artık yavaş yavaş egzersizlere başlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 28 Aralık 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740