Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı (Melaleuca Alternifolia) nedir?

Çay ağacı , Avrupa ülkelerinde yetişen , geniş yapraklı ve ortalama 2 metre uzunluğunda bir ağaçtır. Yapraklarından çay elde edilerek içilir. İsmi buradan gelir. Daha sonra cilt sağlığı için faydalı etkileri keşfedilip cilt sağlığı için kullanılmaya başlanmıştır. Birçok savaşta antiseptik yara temizleyici olarak kullanılmıştır.

Çay ağacı yağı ne işe yarar?

Çay ağacı yağı haricen kullanım için  uygundur. Antiseptik özelliğinden dolayı cilt hastalıklarında kullanımı yaygındır. Özellikle virüs ve bakterilerin neden olduğu sivilce ve uçuk gibi enfeksiyonlarda kullanılabilir.

Sivilce: sivilceler için çay ağacı yağı ile yapılan birçok ürün bulunmaktadır. Nedeni ise çay ağacı yağının cildi temizleyerek bakterilere neden olan etkenleri azaltmasıdır. Çay ağacı ile yapılan yüz temizleme jelleri, sivilce problemlerinde etkili sayılabilecek ürünlerdendir. Sade olarak çay ağacı yağını sivilceli bölgelere günlük uygulama yaparak zaman içerisinde sivilcelerin azaldığı hissedilir dereceye gelir. Sivilcelerin çoğalmasının sebebi ciltteki siyah noktalar ve gözeneklerdeki tıkanmalardır. Çay ağacı yağı sayesinde cilt üzerindeki sivilcelerin çoğalmasına neden olabilecek etkenleri yok etmiş olursunuz. Sivilceli ciltlerde çay ağacı yağı kullanımında etkili sonuçlar alınmış ve kullanılmasında hiçbir sakınca görülmemiştir.

Uçuk (herpes virüsü): Uçuk , çoğunlukla dudak kenarlarında çıkan virüs kaynaklı enfeksiyonlardır. Uçuk üzerine çay ağacı yağı sürülerek virüsler temizlenir ve iyileşme hızlandırılır. Antiseptik özelliği bulunan çay ağacı yağı enfeksiyon bölgesini virüslerden arındırır.

Dermatit: cilt üzerinde oluşan kuruluk ve çatlaklara çay ağacı kullanılabilir. Çay ağacı yağının onarıcı etkisi ile ciltteki çatlaklar ve kuruluk giderilir.

Yara tedavisi: Çay ağacı yağı birçok savaşta yara temizleyici olarak kullanılmış ve ciddi fayda sağlamıştır. Cilt üzerindeki yara yerine bir kaç damla çay ağacı yağı damlatılarak yara yerinin enfeksiyon riskini azaltarak tedavisini sağlar.

Mantar: Özellikle ayak mantarının iyileşmesini sağladığı görülmüştür. Çay ağacı yağı mantarlı bölgeye elle yedirilir. Günde 2 defa düzenli kullanımda mantarlı bölgeyi tedavi eder. Mantar hastalığına neden olan bakterileri temizleyerek cildin doğal haline kavuşmasını sağlar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 19 Aralık 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740