Siyah Çay’ın Faydaları

Çay Yaprakları

 

Latince adı Thea Sinensis dır. Beyaz çiçekli , kısa boylu bir ağaçtır. Çoğunluk Çin ve Japonya da yetişir. Asya’nın diğer ülkeleri ve bazı Afrika ülkeleri üretime geçmeye başlamışlardır. Ülkemizde 1940 yılından beri Karadeniz bölgesinde yetiştirilmektedir. Rize de çay fabrikası kurulmuştur.

 

Çay yaprakları toplandıktan sonra 40 dereceyi aşmayacak sıcaklıkta kurutulur. Kurutulan yaprakların üzerine nemli örtüler örtülerek fermantasyona bırakılır. Kırmızı rengi alan yapraklar işlemin bittiğini gösterir. Tekrardan kurutulmaya bırakılır sonra dövülerek ufalanır ve elekten geçirilerek damarlarından ayrılır. Ülkemizde çok yaygın kullanılan sıcak içeceklerden biridir.

cay

Siyah Çayın Faydaları

Çay , bronşlarda yumuşama sağlar ve astım bronşit gibi hastalıklarda rahatlama sağlar. İdrarı arttırır , spazm çözücü gaz giderici etkisi vardır. Çay zindelik verici etkiye sahiptir. Kabız yapıcıdır. Çay sinirleri gevşetir ve rahatlama sağlar.

Çay posası gözlerdeki yorgunluk ve arpacık gibi rahatsızlıklara iyi gelir. Yanık olan bölgeye pamuk yardımı ile sürüldüğünde ağrıyı azaltır.

Çayın kullanımı ülkemizde o kadar yaygındır ki dostluk ve muhabbetin simgesi haline gelmiştir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 30 Eylül 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740