Çemen Otunun Faydaları

Çemen otu

 

Çemen otu boyotu olarakta bilinir. Latince adı Trgonella Foneum Graceum dur. Yaklaşık olarak 30 cm boylarında ve beyaz çiçekleri olan otsu bir bitkidir. Ülkemizde Anadolu ve Marmara bölgesinde yetişir.

 

Meyveleri olgunlaştıktan sonra toplanır ve güneşe serilerek kurutulur. Daha sonra bu meyveler dövülerek tohumları ayrılır. Ayrılan tohumlarından toz elde edilerek tüketilir.

Çemen baharat olarak yaygın bir şekilde kullanılır. Özellikle et yemeklerinde güneydoğu bölgesinde çok fazla tercih edilir.

Çemen otu cinsel istek arttırıcı , cesaretlendirmek ve kuvvet verici olarak kullanılır. İçerisinde bulunan bir madde ile erkeklik hormonunu tetikler.

Balgam sökücü ve iştah açıcı özelliğe sahiptir. Dışkıyı yumuşatır ve kabızlık gibi bağırsak şikayetlerine karşı şifalıdır. Öksürük tedavisi için toz haline getirilmiş tohumlar günde 3 defa 1 gram olarak kullanılır.

Ayrıca çemen otu akne gibi cilt enfeksiyonlarında kullanılabilir. Saç dökülmesi için bitkisel çözümlerden biridir. Saçları güçlendirerek daha sağlıklı ve dökülmeye karşı daha dayanıklı çıkmasını sağlar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 3 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740