Ceviz Yağının Faydaları

CEVİZ YAĞI

Ceviz yağı, ceviz ağacının meyvelerinden elde edilen ve sağlık açısından önemli faydaları bulunan bir yağdır. Ceviz ağaçlarından toplanan meyvelerden soğuk pres yöntemi veya daha farklı yöntemler ile elde edilebilir. Mineral açısından zengin bir meyve olan cevizin, çoğunlukla meyvesi kuruyemiş tercih edilmektedir. Ancak yağ olarak kullanımı daha pratiktir. Ceviz yağını salatalara, kahvaltılık soslarla veya uygun olan her bir yiyeceğe katılabilir ve bu şekilde tüketilebilir.

Ceviz yağı haricen kullanımda cilt sağlığı ve saç dökülmesini önlemesi gibi faydaları bulunmaktadır. Kuru ciltlerde nemlendirici olarak ve kuru saçlarda besleyici olarak kullanılabilir.

CEVİZ YAĞININ SAĞLIĞA FAYDALARI

Kalp ve damar

Ceviz yağı kalp ve damar sağlığı için kullanımı uygundur. İçeriğindeki omega yağ asitleri, damar bütünlüğünün korunmasını sağlar ve damar tıkanıklığını büyük oranda azaltır. Ceviz yağı, içerisindeki omega yağ asitleri sayesinde kalp krizi riskini ve beyin kanama olasılığını azaltır.

ceviz-yagi

Güçlü hafıza

Ceviz yağı beyin damarlarını açarak hafızayı güçlendirir. Özellikle ileri yaşlarda meydana gelen unutkanlığı azaltır. Ceviz yağının içerisindeki omega yağ asitleri beyin fonksiyonlarını güçlendirir. Unutkanlık problemi yaşayanlar ceviz yağını günde 1 çay kaşığı kadar tüketebilir.

Göz sağlığı

Ceviz yağı göz sağlığını koruyucu etkiye sahiptir. Göz damarlarının tıkanmasını önler ve gözün görme yeteneğini arttırır. Ayrıca göz tansiyonu bulunan kişiler tarafından kullanılabilir. Gözdeki damarları açarak göz tansiyonu oluşmasını büyük ölçüde önler.

CEVİZ YAĞININ SAÇA FAYDALARI

Ceviz yağı saçları ve saç köklerini güçlendirerek saçları dökülmelere karşı daha dayanıklı yapar. Saç derisini besler ve saç derisinde oluşabilecek problemleri azaltır.

Ceviz yağını haftalık olarak saçlara uygulayabilirsiniz. Temiz saça ceviz yağı elle sürülebilir. Ardından saçlara ve saç diplerine masaj yapılarak dağıtılmalıdır. Daha sonra tarak yardımı ile saçlara yayılır. Ortalama 30 dakika bekletildikten sonra tekrar yıkanır.

ceviz-yagi-faydalari

CEVİZ YAĞININ CİLDE FAYDALARI

Kuru ciltler

Ceviz yağı kuru ve çatlamış ciltlerde kullanılabilir. Kuru ciltlerin bakımını yaparak çatlamaları önler. Cildi daha sağlıklı ve canlı bir görünüme kavuşturur. Cildin dış etkenlerden zarar görmesini engeller.

Ceviz yağının direk olarak uygulayabilirsiniz yada kullandığınız cilt kreminin içerisine bir miktar ilave ederek sürebilirsiniz.

Bronzlaştırıcı

Ceviz yağı güneşe çıkmadan önce vücuda sürülerek bronzlaşma sağlanabilir. Ayrıca cildi besleyerek ve nemlendirerek güneş yanığı oluşmasını önler.

Kırışıklık

Ceviz yağı ileri yaşlarda oluşan kırışıklıkların görünümünü azaltır. Ceviz yağı kırışıklıklar belirginleşmeye başladığında kullanılmaya başlanabilir. Cildin yumuşamasını sağlar ve kırışıklıkların çoğalmasını engeller.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 16 Ağustos 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Ceviz Yağının Faydaları (1 Yorum)

  1. İbrahim Saraçoğlu Ceviz yağının unutkanlık için kullanıldığını söylüyordu


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740