Ceviz’in Sağlığa Faydaları

Ceviz

 

Cevizin Latince adı Juglans Regia dır. Ceviz yaklaşık olarak 30 metre yüksekliğe çıkabilen , gölgesi serin olan ve gösterişli bir ağaçtır. Balkanlarda ve su kenarlarında yetişen , ülkemizde tarla ve bahçelerde yetiştirilen bir ağaçtır.

 

Ceviz ağacının odunları mobilyacılık sektöründe büyük ilgi görür. Sağlam olduğu için büyük önem taşır. Ceviz yaprakları , meyveleri ve meyvelerinden elde edilen yağlar kullanılır

Ceviz yaprakları yaz aylarında taze iken toplanarak kurutulur. Droglar haline getirilerek ilaç olarak kullanılır.

Ceviz meyveleri sonbaharda olgunlaştıktan sonra toplanır , kurutulan meyveler yemiş olarak kullanılır.

Ceviz yağı kurutulan meyvelerden sıkma yöntemi ile elde edilir. Ceviz yağı yemeklerde kullanılabilir. Hoş kokulu ve lezzetli bir tadı vardır.

Cevizin yeşil kabukları ilaç olarak kullanılır. Yaprakları ise boya elde etmek için kullanılır.

Ceviz yağı kabızlık tedavisinde etkilidir. Nasır tedavisinde nasırın yumuşaması için nasır üzerine sürülür. Ceviz yağı kuvvetli bir besin olduğundan bal ile karıştırılarak yenildiğinde cinsel istek artar.

Ceviz yağı şeker hastaları için önemli bir diyet besinidir.

Ceviz yaprakları, ceviz yağının aksine kabız yapıcı etkiye sahiptir. Kan şekerini düşürücü ve iştah açıcıdır. Kuvvet vericidir ve dinçlik verir. Kurutulmuş 20 gram ceviz yaprağı 1 litre suda kaynatılarak günde 3 defa içilir. Ceviz yaprağı çayı guatr hastaları için şifalı bir içecektir. Taze ceviz yaprağı antiseptik özelliği sayesinde ciltteki enfeksiyonlarını tedavi eder. Ciltteki sivilce ve tahrişlerde yaprakları bir havanda dövülerek sürülebilir. Ayrıca vücuttaki tüm cilt rahatsızlıklarında ceviz yaprağı banyosu hazırlanarak rahatlama sağlar. Egzamalarda ceviz yaprağı sürülebilir. Ceviz yaprağından dövülerek hazırlanan karışımlar egzama için şifalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 3 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740