Çıban Nedenleri ve Tedavisi

Çıban (Fronkül) nedir?

Çıban deri yüzeyinde oluşan ağrılı apseye denir. Bakteriyel enfeksiyonların sebep olduğu çıban ağrılı , sert , içi irinle dolu ve rahatsız edicidir. Çıban genel olarak vücudun her bölgesinde çıkabilir. En çok bacak , yüz , boyun ve kollarda çıkar. Bağışıklık sisteminin düşmesi sonucu ortaya çıkar.

 

Vücudumuza kıl köklerinden giren çıban , deri altındaki yağ tabakasında aniden üremeye başlar. Vücudun savunma sisteminin devreye girmesi sonucu o alanda bir savaş başlar. Deri altındaki bu savaş çıban ın büyümesine neden olur.

Çıban sivilce görünümlü hafif kızarıklıkla başlar. Daha sonra hızlı bir şekilde büyür. Yanma , ağrı ve şişkinlik göstererek büyümeye başlar. Çıbanın sıkılması doğru değildir. Yayılabilir ve enfeksiyon artabilir.

Çıban nasıl tedavi edilir?

Çıbanın tedavisi için önce en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz. Eczaneden alacağınız antibiyotikli kremler çıban tedavisi için uygundur. Eğer çıban kendiliğinden patlamazsa hastanelerde yapılacak ufak bir operasyonla içi boşaltılabilir. Çıban ın üzerine sıcak havlu koymak ağrısının azalmasını sağlayabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 8 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Çıban Nedenleri ve Tedavisi (1 Yorum)

  1. Bacağımda büyük sivilce gibi çıban mı anlamadım nasıl anlayacağız çıban olduğunu


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740