Çiğdem Çiçeğinin Vücuda Faydaları

ÇİĞDEM ÇİÇEĞİ

Latince adı colchıcum autumnale (kolşisin)dir. Mahmur çiçeği, itboğan, marco ve zehirli çiğdem olarakta bilinir. Genel olarak zehirli maddeler taşıyan çiğdem çiçeği sonbaharda çiçek açan yumru görünümlü bir bitkidir.Ortamala 5 yapraklı, renkli bir bitkidir.

 

Dünya’da yaklaşık olarak 40 çeşit çiğdem bitkisi mevcuttur. Ülkemizde ise 25 çeşit çiğdem yetişir.

Eski çağlarda zehirli bir bitki olarak bilinen çiğdem, 17. asırdan sonra insan sağlığı için kullanılmaya başlamıştır. İnsan sağlığına faydalı olan kısmı meyvelerinden çıkan tohumudur. Bitkinin yetiştiği yöreye göre mayıs ve temmuz aylarında olgunlaşan meyveler toplanarak içlerinden tohumları alınıp gölge ve serin bir yerde kurutulur. Kurutulduktan sonra kapalı şişelere konup ağzı sıkıca kapatılarak muhafaza edilir. Ayrıca kökleri dilimlenerek yarım litre suya 25 gr kadar dilimlenmiş çiğdem kökü ekleyip 48 saat kısık ateşte kaynatılır ve elde edilen şurup kapalı şişelere konarak serin yerde muhafaza edilir.

Çiğdem tohumunun en yaygın kullanım alanı gut hastalığının ağrılı krizleridir. Ayak bileği ve ayak parmakları gibi eklem ağrılarında etkilidir. Çiğdem çiçeğinin diğer kullanım alanı Behçet hastalığıdır.Eczanelerde satılan gut hastalığı ile alakalı ilaçların çoğu çiğdem çiçeği tohumundan elde edilir.

Çiğdem çiçeği çok fazla kullanıldığında B12 vitamininin vücuda emilmesini engellediği görülmüştür. Ayrıca karın ağrısı, burun kanaması, yüksek tansiyon ve saç dökülmesi gibi yan etkileri görülebilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 19 Eylül 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740