Çikolata kisti (Endometriozis) nedenleri ve tedavisi

Şiddetli kasık ve karın ağrıları, yoğun adet sancısı gibi faktörlerle kadınların yaşam kalitesini düşüren çikolata kisti adı verilen hastalık eğer olumsuz sonuçlar doğurursa kişilerin anne olmasını bile engelliyor. İsmini ise çikolata rengi ile aynı olduğu için buradan alıyor.

Adet döneminde şiddetli ağrılara sebep olmakla birlikle cinsel ilişki sırasında da yoğun ağrılara sebep oluyor. Hamile kalmamış kadınların bugün yüzde 30’unda doğum yapmış kadınların ise yaklaşık yüzde 5’inde görülen bu kadın hastalığına en çok 25-40 yaş arası ve hiç hamilelik geçirmemiş kadınlarda görülmektedir. Bu hastalığın bazı risk grupları bulunmaktadır.

Risk Grupları

  • Doğum yapmamış olmak
  • Adet görmeye erken yaşta başlamış olmak
  • Düşük BKE (Beden Kitle Endeksi)
  • Alkol ve sigara tüketimi
  • Adet kanamasının vücuttan normal yollardan çıkışını engelleyen bir durumun olması

Başka kadın hastalıkları ile karıştırıldığı için tanı konulmasında genelde gecikme oluyor. Uzmanlar aşağıdaki belirtilere sahip kadınların hemen doktora görünmelerini tavsiye ediyor.

  • Ağrılı adet dönemleri
  • Yoğun geçen adet dönemleri
  • Cinsel birliktelik sırasında duyulan ağrı
  • Hamile kalmada sorunlar veya kısırlık durumunun görülmesi
  • Bağırsaklarda sorunların olması

Karın Ağrıları Çikolata kistinin Sinyali

Birçok hastalığın belirtilerinden biridir karın ağrıları. Son bir yılda yoğun karın ağrılarının geçirilmesi mutlaka dikkate alınması gereken bir durumdur. Yoğun ağrı adet dönemi dışında yâda cinsel ilişki dışında oluyorsa hastalığı düşündürme olasılığı daha da artıyor. İdrar yâda dışkılama yaparken ağrıların olması yine çikolata kistini düşündürüyor.

Çikolata kisti Sebebi Nedir?

Henüz sebebi net olarak bilinmeyen bir kadın hastalıktır. En çok üzerinde durulan sebep; adet kanının karın ve kasık bölgesi içine sızması görüşüdür.

Çikolata kisti için Ne Yapılabilir?

Kişi yaşadığı tüm şikâyetleri ayrıntılı olarak not ederek uzman bir doktora başvurmalıdır. Bu belirtilerin ortadan kalkması için hasta-doktor ilişkisi çok sağlıklı kurulmalıdır. Çikolata kisti kadınlarda günlük ev işlerinde dahi çok ağrı meydana getirecek ve sizi halsiz bitkin bırakacaktır.

Anlayışlı bir eş, kişinin bu hastalık sürecinde en ihtiyaç duyduğu esaslardan birisidir. Kronik yorgunluk yani sürekli yorgunluk hissi, uğraşılan işlere odaklanamama, tuvalete çıktığı zaman bağırsaklarda yaşanılan yoğun ağrı sebebiyle tuvalete çıkmama isteği hastalığın tipik belirtilerindendir.

Uzman doktor desteği ve eş desteği ile tüm belirtiler tedavi sürecine alınmalıdır. Tanı ne kadar gecikirse tedavinin o kadar geç biteceği unutulmamalıdır.

Bir önceki sağlık bilgisi yazımız olan Lazer ile vajina daraltma soru/cevap başlıklı makalemizde lazer ile vajina daraltma yorumlar, vajina daraltma operasyonu ve vajinamı nasıl daraltabilirim hakkında bilgiler verilmektedir.

Sitemizdeki tüm yazılar Admin tarafından kaynaklardan yararlanılarak araştırmalar sonucunda eklenmektedir. Sitemizdeki yazılar bilgi amaçlıdır. Detaylı bilgi için konu altından yorum yazabilir, [email protected] adresine mail gönderebilir veya iletişim formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 17 Haziran 2019

Konu hakkında yorumunuzu yazın