Çilek yağının sağlığa faydaları

Çilek yağı nedir?

Çilek yağı, çoğunlukla cilt bakımı için kullanılan hoş kokulu bir yağdır. Çileğin meyvelerinden ve yapraklarından farklı yöntemler ile elde edilir.

Çilek, insan sağlığı için önemli bir besindir. Çilek meyveleri vitamin açısından zengin ve besleyici özelliği yüksek olan bir besinlerdir.

Çilek yağı, çoğunlukla cilt sağlığı için kullanılsa da vücut sağlığı içinde önemli etkileri bulunmaktadır. Çilek yağı güçlü bir bağırsak çalıştırıcıdır. Çok fazla içildiğinde karın ağrısına sebebiyet verebilir.

Çilek yağının bayanlar tarafından kullanımı yaygındır. Cildi besleyici ve parlatıcı özelliğinden dolayı cilt bakımında çok fazla tercih edilir ve önerilir.

Çilek yağının cilde faydaları

Sıkılaştırıcı

Çilek yağının cildi sıkılaştırıcı özelliği bulunmaktadır. Özellikle yüzdeki gözeneklerin sıkılaşmasında kullanılabilir. Yüz bölgesindeki gözeneklerin çok fazla açık olması sivilce probleminin yaşanmasına sebebiyet verebilir. Çilek yağı kullanarak gözeneklerin sıkılaşması sağlanabilir.

Çilek yağı bir pamuk yardımı ile cilde günlük olarak sürülebilir. Her kullanımdan sonra gözeneklerin daha da sıkılaştığını fark edebilirsiniz.

cilek

Selülit

Çilek yağı, sıkılaştırıcı etkiye sahip olduğundan selülit görünümünün azalmasını sağlar. Selülit olan bölgelere her gün masaj şeklinde sürülerek kullanılır.

Parlatıcı

Çilek yağı cildi parlatıcı özelliğe sahiptir. Cildi besler, sağlıklı ve parlak görünüm kazandırır. Kullandığınız cilt kremi içerisine bir miktar çilek yağı karıştırarak kullanabilirsiniz. Ayrıca hoş kokusu ile kişide rahatlama sağlar.

Çilek yağının vücuda faydaları

Kalp ve damar sağlığı

Çilek yağı kalp ve damar sağlığının korunması için kullanılabilir. Damar yapısının bütünlüğünün bozulmasını engeller. Bu sayede damar tıkanıklığı ve beyin kanaması riskini azaltır. Günde 1 çay kaşığı çilek yağı kalp ve damar sağlığının korunmasına katkıda bulunabilir.

cilek-yagi

Kabızlık

Çilek yağı bağırsakları harekete geçirerek kabızlık probleminin giderilmesinde etki gösterir. Çok fazla kullanıldığında karın ağrısı yapabildiğinden fazla kullanımdan kaçınılmalıdır. Sabah aç karına 1 çay kaşığı çilek yağı bağırsakların çalışması için yeterlidir.

İdrar sökücü

Çilek yağı idrar sökücü özelliğe sahiptir. Bu sayede vücutta ödem oluşmasını büyük ölçüde önler. Ayrıca vücuttan yabancı maddelerin idrar yolu ile atılmasını sağlar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 27 Temmuz 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740