Çilek’in Sağlığa Faydaları

ÇİLEK

 

Çileğin Latince adı Fragaria Vesca dır. Çilek sürüngen bitkiler arasındadır. Yaz aylarının başında beyaz çiçekler açan ve gene yaz aylarına doğru meyve veren bitkidir. Ülkemizde Marmara ve Karadeniz bölgelerinde çoğunlukla yetişir. Sulak alanları seven bir bitkidir.

Meyveleri yemis olarak kullanılır. Yaprakları ve kökleri kurutularak ilaç maddesi haline getirilir.

 

Çilek iştah açıcı ve idrar söktürücü etkiye sahiptir. İshal tedavisinde kabız yapıcı etkiye sahiptir. Aynı zamanda çilek idrar söktürücü etkisinin yanında idrar yollarındaki bakterilerin etkisiz hale gelmesini ve idrar yolu ile atılmasını sağlar. Bu etkisi için 50 gram kök veya yaprak 1 litre suda kaynatılarak içilir. Yaprak ve köklerden hazırlanan bu içecek bayanlardaki vajinal akıntılar da intim duşu olarak kullanılabilir.

Kurutulmuş yaprak ve kökler karıştırılarak diş macunu olarak kullanılır. Üzerine bir miktar karbonat ekleyerek etkili bir diş parlatıcı elde etmiş olunur.

Çilek meyveleri A , B ve C vitaminleri açısından zengindir. Ayrıca meyveleri cilt üzerinde hafif yaralara sürülerek kapanmasını sağlar. Çilek , süt ile karıştırılarak cilt temizleyici ve güzelleştirici olarak kullanılabilir. Çilek , süt karışımı ile ciltteki makyajı temizledikten sonra cilde dairesel hareketlerle uygulanır ve sonra yıkanır.

Çilek meyveleri fazla tüketildiğinde karın ağrısı ve allerjiye sebep olabilir. Bu yüzden allerjik bünyeye sahip olan kişilerde dikkatli tüketilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 3 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740