Yüzdeki Çiller Nasıl Geçer?

Yüzdeki ve omuzdaki çiller

 

Çil insan vücuduna renk veren melanin hücrelerinin belli bir noktaya yoğunlaşması ile ortaya çıkar. Çil lekeleri güneş ışığından korunmalıdır aksi takdirde çiller koyulaşır ve istenmeyen bir görüntü ortaya çıkar. Kış mevsiminde çiller daha solgun bir görüntüye sahiptir. Yaz aylarındaki kadar belirgin değillerdir. Bazı insanlar çil lekesi konusunda şanslı, bazı kişilerde bu çiller ile mücadele etmektedir. Çil lekeleri genellikle beyaz tenli kişilerde yaygındır.

 

Omuz bölgesinde çıkan çiller güneşin zararlı ışınlarından kaynaklıdır. İleri yaşlarda daha belirgin olarak farkedilir. Yüzde çıkan çiller ise doğum sonrası belirginlik gösterebilir.

Çillerden nasıl kurtuluruz

Çillerden ömür boyu kurtulmak mümkün değildir. Fakat kullanacağınız güneş koruyucu kremler ile görünümünü azaltabilirsiniz. Farklı kozmetik kremleri kullanılarak çil lekeleri bir süreliğine kaybolabilir. Renk açıcı kremler kullanılarak çil lekelerinin rengini açabilirsiniz. Çeşitli kozmetik markalarının peelinglerini kullanabilirsiniz. Cildinize çil lekeleri için maske uygulayabilirsiniz. Fakat en önemlisi güneşten koruyucu kremler kullanmanızdır. Çünkü ne kadar tedavi ederseniz edin güneşe çıkıldığı anda lekeler tekrar belirginleşecektir.

 

Bir önceki sağlık bilgisi yazımız olan Aloe Vera ve Cilde Faydaları başlıklı makalemizde Aloe Vera, Cilt yanıkları ve Sarısabır hakkında bilgiler verilmektedir. Ayrıca öğrenmek istediğiniz veya paylaşmak istediğiniz bilgiler varsa konu altından yorumla iletebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 9 Ekim 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın