Siğil Nedenleri ve Tedavisi

Siğil nasıl geçer?

Siğil nasıl oluşur?

Siğil İnsan Papilloma virüsunun deride enfeksiyon oluşturmasıdir. Vücutta hemen hemen her bölgede oluşabilir. Çoğunlukla ellerde , genital bölgede , ayaklarda rastlanır. Deride çıkıntı şeklinde, sert , üzeri beyazımsı ve içinde siyah nokta gibi gözüken virüsler vardır.

 

Siğiller tedavi edilmediği takdirde 2 yıl gibi uzun bir zaman sonra kendiliğinden yok olur. Virüslerin sebep olduğu siğiller için vücut bağışıklık sistemi belli bir süre sonra direnç göstermeye başlar.

Ellerde parmaklarda ve tırnak çevresindeki siğiller genellikle çocuklarda görülür. Genital siğiller vajina ve rahim içinde görülen cinsel temasla bulaşabilecek siğillerdir. Tedavisi yapılmalıdır , aksi takdirde rahim kanserine yol açabilir. Genital siğiller daha büyük ve fazla sayıda olabilir.

Siğil tedavisi

Siğil bulaşıcı olabilir. Ama ellerdeki siğiller el sıkmakla bulaşması fazla mümkün değildir. Siğiller bulaştıkları anda birden meydana çıkmazlar. Kuluçka süreleri aylar sürebilir. Özellikle genital siğiller cinsel temas sonucu bulaşması mümkün olabilir.

Siğil tedavisi için en çok kullanılan yöntem asit tedavisidir. Asit tedavisi doğru uygulanmadığı takdirde siğilin kenarlarında yara açabilir. Asit yakıcı bir madde olduğu için sadece siğilin üzerine kulak çubuğu yardımı ile sürülmelidir. Diğer tedavi yöntemleri ise yakarak tedavi , lazer tedavisi ve cerrahi müdahale ile tedavi mümkündür.

Bir önceki sağlık bilgisi yazımız olan Zona nedir? Zona Nedenleri başlıklı makalemizde Deride kızarıklık kabarma, herpes zoster ve Zona tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir. Ayrıca öğrenmek istediğiniz veya paylaşmak istediğiniz bilgiler varsa konu altından yorumla iletebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 11 Ekim 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın