Cilt kuruluğu ve kaşıntı nedenleri?

ciltte-dokuntu-kasinti-ve-pullanma

CİLT KURUMASI

Vücudumuzu kaplayan ve dış etkenlerden koruyan en büyük organımız cildimiz yani deridir. Deri basit bir organ olmamakla birlikte iç organlarını zararlı mikroorganizmalardan korur. Bu koruma esnasında bazı zararlı maddelerin cildimizi tahriş ederek çeşitli problemlerin oluşmasına neden olabilir.

Cildimizin kurumasındaki en önemli etken vücudun su kaybıdır. Cildin en üst tabakasında belirli bir miktarda su bulunur. Vücut susuz kaldığında veya cildin tahriş olmuş olmasından dolayı derinin üst tabakasına su ulaşamadığında cilt kuruması ve beraberinde kaşıntı ve döküntü meydana gelir.

İlerleyen yaşlarda ciltteki kuruma kendini iyiden iyiye hissettirir. Yaş ilerledikçe deride incelme ve yapısında bozulmalar gerçekleşir. Kilo bakımından zayıf olan kişilerde cilt için gerekli olan yağ ve su dengesi sağlanamadığından cilt kuruması ve dökülmesi meydana gelir.

Cildin kuruması bir hastalık belirtisi olamayabilir. Cildiniz kurulduğunda ve kaşıntı oluştuğunda yapmanız gereken ilk şey günlük su tüketimini arttırmaktır.

Cildin kuruduğunun belirtisi olarak ilk kaşıntı oluşur. Cilt kuruluğu ilerledikçe donuk renkli mat bir cilt ortaya çıkar. Sonrasında ise kuruluktan dolayı çatlamalar ve egzama gibi  cilt hastalıkları görülebilir.

cilt-kurulugu-dokuntu-ve-kasinti

CİLDİN KURUMASINI ÖNLEYEN SEBUM

Sebum cilt altı yağ bezlerinden salgılanan ve cildin kurumasını engelleyen bir maddedir. Çoğunlukla kıl köklerinde bulunur ve buradan cildin dışına salgılanır. Ciltte sebum dengesi sağlanamadığı durumlarda cilt dış etkenlere karşı korunmasız kalır ve kurur.

Sebum dengesi neden bozulur?

Sebum dengesinin bozulması kişinin beslemesi ile alakalı olabilmektedir. Sebumun maddesi yağ olduğuna göre yağsız beslemek vücudun sebum dengesini kaybetmesine neden olabilir. Özelikle hızlı metabolizmaya sahip olan kilo açısından zayıf olan kişilerde daha fazla görülen bir durumdur.

 

CİLT KURUMASI VE DÖKÜLMESİNİN BAŞLICA NEDENLERİ

Giysiler

Günümüzde giysilerden dolayı kaşıntı, döküntü ve cilt kuruluğu artmıştır. Nedeni ise ciltteki yağı ve nemi emen giysilerin fazla tercih edilmesidir. Özellikle iç çamaşırlar kuruluğa en fazla neden olan giysilerdir.

Hava şartları

Hava şartları cildin sağlığını etkileyen en önemli faktörler arasındadır. Sıcak havalarda yeterli su tüketimi olmadığı halde ciltte yeterince su bulunmaz ve cilt kuruluğu meydana gelir. Aynı şekilde rüzgarlı havalarda da cilt kuruluğu görülme ihtimali fazladır. Özellikle sıcak esen rüzgar cildin yağ dengesini bozarak kuruluk oluşmasına neden olmaktadır.

Kimyasallar

Kimyasal maddelere maruz kalan ciltte kuruluk ve döküntüler meydana gelebilir. Nedeni ise kimyasalların cildi tahriş etmesidir. Deterjan, sağlığa uygun olmayan sabunlar ve diğer kimyasal maddeler cildin tahrişine neden olarak kuruluk oluşmasında etkili bir faktör olur.

Sıcak su

Aşırı sıcak suda banyo yapmak cildin yağ dengesini bozar. Bu durum kaşıntı ile başlar ve sonrasında kuruluk ve döküntü oluşabilir. Aşırı sıcak su ile banyo yapmak sadece cilt sağlığını değil, vücut sağlığınıda etkiler. İdeal banyo suyu sıcaklığı 40° yi geçmemelidir.

Kullanılan ilaçlar

İlaçların bir çoğunun yan etkileri arasında ciltte kuruluk ve kaşıntıya neden olduğu bilinmektedir. Kullandığınız ilaç kaşıntı ve kuruluğa neden oluyorsa doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekir. Cilt sağlığı önemsenmeyecek kadar basit bir sağlık sorunu değildir.

Ani kilo kaybı

Hızlı bir şekilde kilo vermek vücudun dengesini bozduğundan dolayı cildin kurumasına neden olabilir.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 22 Kasım 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740