Ciltteki Gözenekleri Sıkılaştırma

Ciltteki gözenekler ne işe yarar?

Cilt gözenekleri cildin nefes almasını sağlar. Nefes alan cilt daha sağlıklı ve daha dayanıklı olur. Cilt 5 katmandan oluşmaktadır. Cildin iç tabakasının oksijen alması gerekir. Gözeneklerin kapanması cildin oksijen almasını engeller. Oksijensiz cildin alt tabakasındaki bakteriler ciltte sivilce gibi enfeksiyonlar oluşturabilir.

Gözenekler neden büyür?

Ciltteki gözenekler cildin aşırı yağlanması sonucu büyür. Ciltteki yağlanma gözeneklerin hava almasını engeller. Hava alamayan ciltteki gözenekler  hava almak için büyür. Büyüyen gözeneklerde siyah noktalar daha kolay oluşur.

Ciltteki gözenekler nasıl sıkılaşır?

Ciltteki gözenekleri sıkılaştırmak için en iyi yöntem buz uygulamasıdır. Her akşam yatmadan önce buz torbasını birkaç dakika cildinizde bekletirseniz zamanla gözeneklerin kapandığı farkedeceksiniz. Bunun haricinde sürekli cildinizi soğuk su ile yıkayın. Sürekli soğuk su ile yıkanan ciltteki gözenekler daha sıkı olur. Yalnız buz işlemini uygulamadan önce cildinizi sabunla bir kaç defa temizleyin. Cildinizdeki yağlanma azaldıktan sonra soğuk uygulayın.

Ciltteki gözenekleri kapatmak için maske hazırlayabilirsiniz. Bir kaç malzeme ile hazırlayacağımız maske cildinizin gözeneklerini sıkılaştırır.

Gözenek sıkılaştırıcı maske

Malzemeler: limon, maden suyu, gül suyu, pudra

Bu malzemeleri maske kıvamına gelecek şekilde birbirine karıştırın. Maske kıvamına geldiğinde cildinize sürün ve yaklaşık 1 saat bekledikten sonra cildinizi yıkayın. Gözenekler zamanla kapanacaktır. Bu işlemi haftalık olarak tekrarlayın. Limon içerisindeki C vitamini sayesinde cildin rahatlamasını sağlar. Pudra ciltteki yağlanmayı alır. Maden suyunun içerisindeki mineraller gözenekleri sıkılaştırır. Gülsuyu ise cildi besler ve tazelik verir.

Gözeneklerin sıkılaşması için diğer yöntem ise kil maskesi uygulamaktır. Kil maskesi ciltteki gözenekleri temizler. Cildin yağlanmasını azaltır ve gözeneklerin zamanla sıkılaşmasına yardımcı olur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 9 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740