Çin yağı nedir? Sağlığa faydaları nelerdir?

Çin yağı nedir?

Çin yağı, farklı firmalar tarafından üretilen ve içeriğinde uçucu yağ veya yağların bulunduğu keskin kokulu bir sıvıdır. Çin yağı çoğunlukla nane esnası kullanılarak yapılır. Bir çok firma nane esansının yanında okaliptüs, kafur ve menthol gibi uçucu maddeler kullanarak üretir.

Çin yağı başta üst solunum yolu rahatsızlıkları olmak üzere bir çok sağlık probleminde kullanılmaktadır. Çin yağı haricen sürülebilir veya çok fazla olmamak kaydıyla ( bir kaç damla ) içilebilir. Ayrıca çin yağının koklanması halinde büzücü etkisinden dolayı burun hava yollarını açarak rahat nefes almayı sağlar.

Not: Çin yağı bebeklerde kullanılmaz. Hamilelerde ve emzirenlerde çok fazla kullanılmamalıdır.

Çin yağı hangi hastalıklarda ve nasıl kullanılır?

Sinüzit

Sinüzit, burun boşluklarının iltihaplanması durumudur. Sinüzit problemi olan kişilerde burun tıkanıklığı ve baş ağrısı görülür. Çin yağı burun kenarlarına sürülerek baş ağrısını hafifletir ve burun tıkanıklığının açılmasını sağlar.

cin-yagi

Migren ve diğer baş ağrıları

Çin yağı migren hastalarında ağrıları hafifletici olarak kullanılabilir. Çin yağı başın ağrıyan tarafına az miktarda masaj yaparak sürülebilir. Ağrıların biraz olsun hafiflemesini sağlar. Etkisi geçtiğinde yeniden sürülebilir. Gün içerisinde bir kaç defa kullanılmasında sakınca yoktur. Ancak uçucu yağlar içeren çin yağı, göz çevresine sürülürken dikkat edilmelidir.

Grip ve nezle

Çin yağı grip ve nezle gibi üst solunum yolu rahatsızlıklarında kullanılabilir. Gripten dolayı oluşan burun tıkanıklığı için koklanabilir veya burun kenarlarına sürülebilir. Kısa sürede burun yollarını açacaktır. Ayrıca bir bardak suya bir kaç damla damlatılarak içilebilir. Bu sayede gripten kaynaklanan vücut kırgınlığını ve ağrıları azaltır.

cin-yagi

Öksürük

Çin yağı öksürük tedavisine destek olarak sırta sürülebilir ve içilebilir. Öksürüğün hafiflemesini ve öksürükten dolayı oluşan ağrıları azaltır.

Ses kısılması

Öksürükten veya boğaz enfeksiyonundan kaynaklanan ses kısıklığı probleminin en kısa sürede giderilmesini sağlar. Ses kısıklığı için günde 2 veya 3 defa bir bardak suyun içerisine damlatılarak kullanılır.

cin-yagi

Mide bulantısı

Çin yağı rahatlatıcı etkisi sayesinde mide bulantısını hafifletir. Özellikle yolculuk esnasında oluşan mide bulantısı için koklanarak büyük ölçüde rahatlama sağlanır.

Vücut ağrıları

Çin yağı, romatizmal ağrılar dahil olmak üzere tüm vücut ağrılarında kullanılabilir. Ağrıyan bölgeye masaj şeklinde uygulanarak ağrıların hafiflemesi sağlanır. Ayrıca vücut ağrıları için bir bardak suya 5 damla damlatılarak kullanılabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 23 Temmuz 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740