Çinko

Çinko’un vücuda faydaları, Çinko yetersizliği, Günlük Çinko ihtiyacı, Çinko hangi besinlerde bulunur?

 

Sağlıklı yaşam için gerekli mineraller arasında çinko önemlidir. Çinko vücutta enzim oluşmasında önemli rol oynar.İnsan vücudunda yaklaşık 3 gram çinko bulunur. Çinko vücudumuzda en çok karaciğer, böbrek, kemik, kaslarda ve pankreasta bulunur.

 

Çinkonun vücuttaki görevleri nelerdir?

Çinko vücutta bağışıklık sistemin güçlenmesi ve hastalıklardan daha kolay kurtulmak için gereklidir. Çocukların gelişme çağında vücut çinko mineraline ihtiyaç duyar. Çinko büyüme ve cinsiyet organlarının gelişmesinde ve vücut metabolizmasında enzimlerin oluşmasında önemli payı vardır.

Vücutta Çinko yetersizliğinde ne olur?

Çinko yetersizliği vücutta fiziksel sorunlar ortaya çıkarabilir.Büyümede gerilik, cinsel organların gelişmemesi, zayıf bağışıklık sistemi, zor iyileşen yaralar, tat ve koku algılamada zorluk gibi sorunlar ortaya çıkarabilir. Kepekli tahıl ürünleri ile beslenen kişilerde çinko eksikliği görülebilir.

Çinkonun bulunduğu besinler nelerdir?

Çinko en çok et, karaciğer, yumurta, deniz ürünleri, süt ve süt ürünleri, kuru baklagiller, yağlı tohumlar ve çok fazla saflaştırılmamış unlarda çinko bulunur.

Günlük çinko ihtiyacı ne kadardır?

Günlük çinko ihtiyacı yetişkin erkeklerde 15 mg, kadınlarda, 10 mg, çocuklarda 7,5 mg dır. Gebelik ve emzirme dönemindeki bayanlarda günlük 15 mg dır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 18 Eylül 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740