Cinsel İlişkide Korunma Yöntemleri

yorumsuz
3.461

Cinsel ilişkide gebelikten korunma yöntemleri

Cinsel sağlık için ve cinsel ilişki sonrası gebeliği önlemek için çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Bu yöntemler insan sağlığı ve aile planlaması için önemlidir. Çok fazla doğurganlığı önlemek için geliştirilen yöntemler, çocuk sahibi olmayı düşünmeyen kişiler ve ilişkide sağlığı tercih edenler için farklı yöntemler bulunmaktadır.

Gebelik önleyici yöntemler

Prezervatif (kondom): kondom kullanımı oldukça yaygın bir korunma yöntemidir. Kondom kullanmak oluşabilecek gebeliğin önlenmesi amacıyla kullanılmaktadır. Ayrıca cinsel yolla bulaşabilecek bulaşıcı hastalıkların önüne geçilmesi için kullanılır. Kondom kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kondomların sade olmasıdır. Kokulu veya renkli kondomlar bakteriyel hastalıkların belirti göstermesine neden olabilir. Kokulu veya renkli kondomlar kadınlarda mantar enfeksiyonuna neden olabilmektedir. Dikkat edilmesi gereken diğer konu kondomun kaliteli olmasıdır. Kalitesiz kondomlar ilişki esnasında bütünlüğünü yitirip gebeliğe neden olabilir. Yırtılan parçalar kadınların rahim içinde kalarak enfeksiyona neden olabilir.

Doğum kontrol hapları: doğum kontrol hapları çocuk sahibi olmayı düşünmeyen çiftlerin en çok tercih yöntemlerden biridir. Günlük alınan doğum kontrol hapları %100 etkili olmasa da yakın bir etkiye sahiptir. Doğum kontrol hapları doktor tarafından önerilmelidir. Ayrıca doğum kontrol hapları adet düzenini sağlar ve rahim ve yumurtalık kanserine karşı koruyucudur. Dış gebelik oluşumunu engeller ve akne ve sivilce oluşumuna karşı kullanılabilir. Doğum kontrol hapları sigara kullanan kişilerde çok fazla etkili olmamaktadır. Sigaranın olumsuz etkileri bu haplarının vücuda olan etkisini azaltabilir.

Aylık iğneler: ayda bir defa yapılan iğneler 1 ay boyunca koruma sağlamaktadır. Aylık iğneler kadınların yumurtlamasını englelleyerek koruma sağlar. Ayrıca spermlerin rahim içine ulaşmasını engeller. Adet zamanı yapılan iğneler % 100e yakın koruma sağlamaktadır. Ayrıca adet kanamalarının düzene girmesini sağlar. Dış gebeliği önler ve kansere karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır. İğneler eczanelerden temin edilip sağlık kuruluşlarında yapılmaktadır. Bu iğnenin kişiye uygun olup olmadığı doktor tarafından belirlenmelidir. Kronik hastalığı olanlar, gebelik riski olanlar ve nedeni bilinmeyen kanaması olanlar bu iğneyi kullanmamalıdır.

Rahim içi araç (spiral): spiraller rahim içi için uygun olan esnek maddelerden yapılmaktadır. Yumurtaların ve spermlerin rahim içinde buluşmasını engeller. İlgili uzman doktor tarafından rahim içine yerleştirilir. %99 koruyucu etkisi vardır. Koruma süresi türüne göre birkaç yıl olabilir. Spiraller adet döneminde rahim içine yerleştirilir. Emziren bayanlar için uygun değildir. Cinsel ilişkide zararı olmaz. Çıkarıldığında hamile kalınabilir. Adet döneminde ağrılar artabilir. Düzensiz adet dönemi olanlarda ve çok fazla kanaması olanlarda kullanılmamalıdır.

Diyafram: bu yöntem çok fazla tercih edilmemektedir. Koruyucu etkisi diğer yöntemlere karşı daha zayıftır. Diyafram kadın prezervatifi olarak adlandırılır. İlişki öncesinde rahim ağzına yerleştirilir. Üzerine sperm öldürücü jel sürülür. Diyafram ilişki esnasında herhangi bir rahatsızlık vermez. Diyafram kullanılmadan önce mutlaka doktor muayenesi gerekir. Kişiye uygun olup olmadığına karar verilir. Diyafram rahim ağzına uygun olarak yapılır ve ölçüleri kişiden kişiye değişebilir. Cinsel ilişkiden 6 saat önce yerleştirilmelidir. Daha sonra hemen çıkarılmalıdır. İnce plastikten üretilmiştir. Cinsel yolla bulaşabilecek hastalıkları önler. Diyafram ileri yaşlardaki kadınlarda, sık enfeksiyon geçirenlerde ve allerjik yapısı olanlarda tercih edilmemektedir. İki tarafında cinsel organlarında yanma , kızarıklık ve kaşıntı olabilir.

Spermisitler: spermisitler erkekten gelen spermleri öldüren maddelerdir. Bu maddeler jel, tablet ve fitil şeklindedir. Cinsel ilişki öncesinde vajinaya yerleştirilir. Spermlerin rahim içine ulaşmadan ölmesini sağlar. Prezervatif ve diyafram ile birlikte kullanılması daha etkili olur. Pahalı bir yöntemdir ve koruyucu etkisi garanti değildir.

Kadınlarda tüplerin bağlanması(tüp ligasyon):  kadınlarda tüplerin bağlanması geri dönüşü olmayan bir yöntemdir. Tüplerin bağlanması bir daha çocuk sahibi olamayacağınız anlamına gelir. İyi düşünmek gerekir. Göbeğin alt kısmından küçük bir delik açılarak ince çubuklar ile tüpler bağlanır ve kapatılır. Tüpler tam olarak kapatıldığında gebe kalma ihtimali yoktur. Herhangi bir olumsuz etkiye neden olmamaktadır. Adet düzenini ve cinsel isteği etkilemez. Geri dönüşümü olmayan bir yöntemdir. Cerrahi müdahale ile tekrar açılma ihtimali çok düşüktür. Ancak tüp bebek yapılabilir.

Sperm kanallarının bağlanması(vazektomi): erkeklerde sperm kanallarının bağlanması geri dönüşü olmayan kalıcı ve etkili bir yöntemdir. Kasık bölgesi delinerek çubuk yardımı ile sperm kanalları bağlanır. Üroloji uzmanı tarafından gerçekleştirilen bu müdahale ortalama 20 dakika sürmektedir. Herhangi bir olumsuz etki yaratmaz. Sertleşmeyi ve cinsel isteği azaltmaz. Ruhsal açıdan sağlığı yerinde olmayan ve hamile kalması sakıncalı olan bayanların eşleri tarafından kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemin tamamen etkili olabilmesi için birkaç ay sonra tekrar müdahale yapılabilir.

Ertesi gün hapları: ertesi gün hapları ilişki sonrası gebe kalmayı önlemek için acil durum ilaçlardır. İlişkiden 5 gün sonrasına kadar alınmalıdır. Etkisi %95tir. İlişkiden sonra ne kadar çabuk içilirse o kadar etkisi olur. İlişkiden sonra 5. gün içilmesi halinde  koruyucu etkisi %70 lere düşer. Hap alındığı zaman 1 saat içinde kusma olursa tekrar alınmalıdır.

Geleneksel geri çekilme yöntemi : geri çekilme yöntemi en sık kullanılan yöntemlerden birisidir. Erkeğin boşalma anında geri çekilmesi en doğal korunma yöntemidir. Ancak bu yöntem uygulanırken korunma etkisi kişiden kişiye değişmektedir. Bir damla dahi rahim içine sperm gitmesi gebelik ihtimali olduğu anlamına gelir. Bu yöntem uygulanırken gebelik ihtimali her zaman vardır.

 

Bir önceki sağlık bilgisi yazımız olan Vajinal Akıntı-Yanma-Kaşıntı Nedenleri başlıklı makalemizde ilişki esnasında yanma, vajinadaki kötü koku ve Vajinal hastalıklar hakkında bilgiler verilmektedir. Ayrıca öğrenmek istediğiniz ne varsa konu altından yorumla iletebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Aralık 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın