Cinsel yolla bulaşan hastalıklar nelerdir?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar deyince ilk akla gelen AİDS’tir. Çünkü cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında yaygın ve ölümcül olanı budur. Bel soğukluğu (gonore), cinsel yolla en sık bulaşan bakteriyel hastalıklardan biridir.

Cinsel temas ile bulaşan hastalıklar, vajinal kayganlığı sağlayan, erkekten ve kadından salgılanan salgı ile olmaktadır. Bazı virüs türleri vücut salgılarında bulunur ve bulaşır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için tek eşlilik çok önemlidir. Evlilik öncesi yaşanılan cinsel ilişkilerde mutlaka prezervatif kullanılmalıdır. Prezervatif cinsel yolla bulaşan hastalıkları büyük ölçüde önler.

Ülkemizde cinsel yolla bulaşan hastalıklar sınırlıdır. Çoğunlukla Avrupa ve Amerika ülkelerinde cinsel yolla bulaşan hastalıkların bazıları çok yaygındır. Yabancı uyruklu kişi ile cinsel ilişkide bulunmadan önce bir kez daha düşünün. Prezervatif bazı durumlarda tam olarak koruma sağlamayabilir.  Eğer yabancı uyruklu bir kişiyle cinsel ilişkide bulunduysanız cinsel yolla bulaşan hastalık testi yaptırmanızda fayda vardır.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklarda taşıyıcı olan çoğunlukla bayanlardır. Bulaşıcı hastalıklar bayanlarda belirti göstermeyebilir. Bulaşıcı hastalığı taşıyan bir çok bayan hastalığı taşıdığının farkında olmayabilir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar erkeklerde daha fazla belirti gösterir. Cinsel organdan gelen akıntılar, kaşıntı, ağrı, kızarıklık ve kabarcık bulaşıcı hastalık belirtisi olabilir.

cinsel yolla bulaşan hastalıklar nelerdir

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar nelerdir?

AIDS (Acquired Immune Deficiency Syndrome)

AIDS hastalığının açılımı Edinilmiş Bağışıklık Eksikliği Sendromu. AIDS hastalığı virüslerin neden olduğu bir hastalıktır. Bu hastalığa sebep olan HIV virüsü vücut bağışıklık sistemini çökerterek vücudu bakteri, virüs ve diğer zararlı mikroorganizmalara karşı savunmasız bırakır. HIV virüsü vücutta olduğunda yapılan kan testlerinde HIV virüsü pozitif çıkar. Elisa testi ile vücutta AIDS hastalığına neden olan HIV virüsü tespit edilebilir.

HIV virüsü cinsel birleşme esnasında kadından ve erkekten salgılanan ve vajinada kayganlığı sağlayan salgı ile cinsel organdan kana karışır. HIV virüsü bulaştığı anda ani belirti göstermez. Belirti vermesi bir kaç ay sürebilir. Erken tanı konulduğunda tedavi mümkün olabilir. HIV virüsünün bulaşmasını önlemek için prezervatif kullanmak önemlidir. Ayrıca tek eşlilik tercih edilmelidir.

Gonore (Bel Soğukluğu)

Bel soğukluğu ülkemizde en yaygın cinsel yolla bulaşan hastalıklardan biridir. Zararlı bakterilerin neden olduğu bel soğukluğu iltihabi bir hastalıktır. İlk başlarda cinsel organdan akıntılar gelir. Kadınlarda çok fazla belirti göstermez. İlerlediğinde iltihap karın bölgesine yayılabilir. Tedavi edilmediğinde kısırlığa ve dış gebeliğe neden olabilir.

Bel soğukluğu cinsel birleşme esnasında kadından erkeğe veya erkekten kadına bulaşabilir. Genellikle taşıyıcı olan kadınlardır. Kadınlarda erkeklere oranla belirti daha az görülür yada görülmez. Bel soğukluğundan korunmak için prezervatif kullanmak gerekir.

cinsel yolla bulaşan hastalıklar hangileridir

Hepatit B

Hepatit B, çoğunlukla kan yolu ile bulaşan virüslerin neden olduğu bir hastalıktır. Ancak cinsel ilişki esnasında da bulaşabilen bir hastalıktır. Bu hastalık karaciğerin sağlıklı çalışmasını engeller. Karaciğer fonksiyonları düzgün çalışmadığında bir çok hastalığa zemin hazırlar. Hepatit B belirtileri arasında karın ağrısı, yorgunluk, ateş ve vücutta sararma en yaygın belirtileridir. Tedavisi olmayan bu hastalığın çocukluk çağında aşısı yapılmaktadır. Ancak bu aşı tam olarak koruma sağlamayabilir.

Herpes virüsü

Herpes virüsleri vücudun çeşitli bölgelerinde belirti gösterir. Bulaştığı anda vücudu kolay kolay terk etmeyen bu virüsler, vücudun direnci düştüğünde belirti gösterirler. Bu belirtiler arasında en yaygın olanı deride içi su dolu kabarcıklar, ağrı, kaşıntı ve kızarıklıktır. Genital bölgede ise kızarıklık, kaşıntı ve siğillere neden olmaktadırlar. Belirtilerin iyileşmesi mümkündür. Ancak belirtilerin vücut direnci düştüğünde tekrarlar.

cinsel ilişkide bulaşan hastalıklar

Sifiliz (Frengi)

Zararlı mikroorganizmaların neden olduğu bu hastalık vücutta iltihaplanmaya neden olmamaktadır. Cinsel yolla bulaşabilen hastalıklardan biridir. Çoğunlukla gelişmiş ülkelerde bu hastalığa rastlanır. Belirtileri, cinsel bölgede kaşıntı, yara ve döküntü şeklinde gerçekleşir. Hastalık ilerlediğinde mikrop bütün vücudu sarar ve tedavi süresi uzun sürer. Sifiliz hastalığından korunmak için tek eşlilik ve prezervatif önemlidir.

Klamidya

Klamidya hastalığı çoğunlukla gelişmiş ülkelerde görülen ve ilerlediğinde kısırlığa neden olabilen bulaşıcı bir hastalıktır. Bakterilerin neden olduğu bu hastalık cinsel yolla kişiden kişiye bulaşır. Kadınlarda çok fazla belirti göstermeyebilir. Erkeklerde nadirende olsa belirti göstermektedir. Klamidya hastalığı, başka bir hastalıktan veya kontrol amaçlı yapılan kan testlerinde tespit edilir. Klamidya hastalığının tespit edilmesi için özel klamidya testleri yapılmaktadır. Ülkemizde çok fazla rastlanmamıştır. Gelişmiş ülkelerde daha fazla rastlanmaktadır.

Klamidya hastalığından korunmak için yabancı uyruklu kişiler ile cinsel ilişkide bulunulmaması gerekir. Hastalığın bulaşma ihtimali yüksektir. Prezervatifler her zaman hastalığın bulaşmasını engelleyemeyebilir.

prezervatif cinsel hatlıklar

Ureaplasma ve mycoplasma

Ureaplasma ve mycoplasma doğada bulunan tek hücreli canlılardır. Bu canlı bakteriler insandan insana cinsel ilişki esnasında bulaşır. Bir çok antibiyotiğe karşı dirençlidirler. Ureaplasma ve mycoplasma mikrobu vücuda bulaştığında idrarda yanma, her iki cinsinde cinsel organdan akıntılar ve kısırlık yapabilmektedir. Erkeklerde prostat iltihabına neden olabilir. Kadınlarda ise yumurtalık kanalı iltihabına neden olabilir. Erkeklerde sperm sayısını ve kalitesini düşürebilir. Bu sebeple çocuk sahibi olmayı engeller. Bu hastalıktan korunmak için genital bölgenin temiz kalması, cinsel ilişkide prezervatif kullanmak ve tek eşlilik önemlidir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 11 Haziran 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740