Çiya (Chia) Tohumu Nedir? Çiya Tohumu Zayıflatır mı?

Çiya tohumu nedir?

Çiya tohumu, Amerika kıtasında yetişen çiya bitkisinin tohumlarından elde edilmektedir. Latince ismi salvia columbariae dir. Çok nadir yetiştirilen bitkiler arasındadır. Çiya bitkisinin tohumlarından ilaç elde edilmekte veya beslenmek için kullanılabilmektedir. Besin değeri oldukça yüksektir. İçeriğinde protein, omega yağ asitleri ve lifler bulunur. Besleyici ve tok tutucu bir besindir. Bu nedenle diyette yardımcı ürün olarak kullanılabilmektedir.

Çiya tohumu yaklaşık olarak 1 mm boyunda ve ovaldir. Renkleri kahverengi, siyah, gri ve beyazdır. Çiya tohumu alırken bunlara dikkat edelim. Çiya tohumunun etki mekanizması keten tohumu ile aynıdır. Çiya tohumu büyüklüğünün yaklaşık 12 katı su emer. Böylece bağırsaklarda şişme yaparak kişide tokluk hissi yaratır.

Çiya tohumu zayıflatır mı?

Çiya tohumu zayıflamaya yardımcı bir besindir. Yüksek miktarda besleyici içermesi ve suyla birlikte şişmesi sayesinde tokluk hissi verir. Mide ve bağırsaklarda şişme yaparak acıkma hissini azaltır. Bu sayede zayıflamaya yardımcı olur. Çiya tohumu Avrupa birliği tarafından gıda ilan edilmesi ile birlikte kullanımı yaygınlaşmıştır. Gıda olduğu için kullanılmasında bir sakınca görülmemiştir. Ayrıca Avrupa’nın bazı ülkelerinde ekmeklerin %5 ini oluşturur.

Çiya tohumu nasıl kullanılır?

Çiya tohumu herhangi bir besinin içerisine katılıp tüketilebilir. Çiya tohumunu tüketmek için en doğru besin yoğurtur. Sabah ve akşam yemeklerden yarım saat önce 1 tatlı kaşığı çiya tohumunu az miktarda  yoğurda karıştırarak tüketin. 5 dakika sonra 2 bardak su için. Çiya tohumu mide ve bağırsaklarda şişerek size daha az yemek yedirecektir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 23 Şubat 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740