Çocuklar anne sütünden kesilirken nelere dikkat edilmeli?

Anne sütü

Anne sütü bebekler için oldukça önem arz eden bir besindir. Bebeğin ilk emdiği kolostrum sütü bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklardan korur ve aynı zamanda gelişimi için büyük katkıda bulunur.

Bir bebek ortalama 1 yaşına kadar anne sütü emebilir. Bebekler anne sütünü kendi kendine bırakabilir yada anne bıraktırabilir. Tavsiye edilen bebek enzirme süresi 24 aydır. Yani çocuk 2 yaşına kadar emzirildiğinde sağlıklı gelişimi için faydalı olur. Ancak anneler çeşitli sebeplerden dolayı bebeklerini sütten ayırmak isterler.

Anne sütü bebek ile anne arasında duygusal bağ kurar. Bebeğin anne sevgisini ve annenin bebek sevgisini arttırır. Uzun süre bebeği emzirdikten sonra anne ile bebek arasındaki bu bağın aniden kesilmesi hem anne hemde bebek için oldukça zor bir dönem olur. Bu yüzden anneler bebeklerini sütten ayırırken bazı hususlara dikkat etmelidirler.

Bebek sütten kesilirken dikkat edilmesi gereken hususlar!

Duygusal anneler bebeklerini sütten ayırıp daha sonra acıma duygusu ile tekrar emzirmeye başlarlar. Bu durum bebeklerde anneye olan güveni azaltır. Ayrıca anne ve bebek için sağlıksızdır. Çünkü anne sütü kesildiğinde süt üretimini sağlayan prolaktin hormonu zamanla azalır. Bebek tekrar emzirilmeye başlandığında prolaktin hormonunda dengesizlik oluşabilir ve anne göğsünde sağlıklı ve düzenli olarak süt oluşumu sağlanamayabilir.

anne-ve-bebek

Bebekler doğduğundan itibaren anne sütü ile beslenir ve anne sütü hayatının bir parçası haline gelir. Bu yüzden anne sütünü birden kesmek bebek için sakıncalıdır. Bağımlısı oldukları anne sütünü aniden kestiğinizde bebekler anne kokusunu alamadıkları için ve anne sütünden uzaklaştırıldıkları için ruhsal ve fiziksel değişim yaşayabilirler.

Anne sütünden aniden uzaklaşan bebekler hırçınlaşır, huysuzlaşır ve sinirli hallerde bulunurlar. Bu durum  bebeğin  psikojisini olumsuz  etkileyebilir. Bu sebeple bebekleri anne sütünden keserken dikkatli olunmalı ve yavaş yavaş kesilmelidir. Anne sütü kesilirken hafta hafta eksiltilerek kesilmelidir. Gündüz emzirme sayısını en aza indirdikten sonra gece emzirmeleri en son kesilmelidir.

Bebekler anne göğsünden uzaklaştırılırken yapılmaması gerekenler!

En çok yapılan hata anne göğsüne siyah kalemle çizmek, saç bantlamak veya ekşi sürmektedir. Bunu yaptığınızda bebeğiniz sizden korkar ve uzaklaşır.

Soğuk kış aylarında bebeğinizi sütten kesmeyin. Anne sütü bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirdiği için hastalıklara karşı daha dirençli olmasını sağlar. Soğuk havalarda bebeğinizi sütten kestiğinizde hastalığa yakalanma ihtimali yüksektir.

anne ve bebek

Diş çıkarma döneminde bebekler huysuz ve huzursuz olur. Aynı zamanda vücut ısıları yükselir. Bebeğin bu hassas zamanında sütten kesmek onu daha fazla hırçınlaştırır ve huysuzlaştırır.

 

Hastalık zamanında bebeğinizi sütten kesmeyin. Hastalık süresince bebeğinizi daha fazla emzirmeye gayret gösterin. Çünkü bebeklerin vücudunun bakteri ve virüslere karşı dirençli olabilmesi için anne sütü önemlidir.

Bebeğinizi tuvalet eğitimi zamanında sütten kesmeyin. Tuvalet eğitimi yarıda kalabilir.

Bebeğinizi sütten keserken karnını sürekli tok tutun. Karnı aç olan bebekler, kendilerine en yakın besin olan anne sütünü hatırlayacak ve sütten uzaklaşması zorlaşacaktır.

Bebeğinizi sütten keserken ortalama süreniz 2 ay olmalıdır. 2 ay içerisinde bebeğinizi yavaş yavaş azaltarak sütten kesmelisiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Mayıs 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740