Çocuklar kola içerse ne olur?

cocuklar-kola-icerse

Kola ve Gazlı içecekler

Bu tür içecekler yüksek miktarda şeker yani mısır şurubu, renklendirici ve yüksek oranda gaz içerirler. Ayrıca yüksek miktarda fosforik asit içermektedirler. 1 litre kola yaklaşık olarak 100 gram şeker içermekte ve bu da 400 kaloriye eşdeğerdir. Kola gibi gazlı içeceklerin içeriğinde bulunan bu yüksek miktardaki şeker insülin salgısını arttırarak çocuklarda ve yetişkinlerde yağ dokusunun oluşmasına, şişmanlığa ve diş çürüklerine neden olmaktadır. Kolalı içecekler ile birlikte ayaküstü atıştırılan fastfood tarzı yiyecekler çocuk sağlığını tehdit eder. Obezitenin halk sağlığı sorunu olarak yaygınlaşmasına neden olur. Bazı ülkelerde okul kantinlerinde kolalı ve gazlı içeceklerin satışı yasaklanmıştır. Ülkemizde ise okullarda şekerli ve gazlı içeceklerin giderek azaltıldığı görülmektedir.

Bu tür şekerli ve gazlı içecekler ve bununla birlikte fastfood kullanımı ileri yaşlarda şeker hastalığını tetiklemektedir. Ülkemizde şeker hastalığı gitgide artmaktadır, nedeni ise çoğu zaman genetik olsa da bu tür gıdaların kullanımda bağlıdır.

Bu tür yiyecekler ve içeceklerin içerdiği fosforik asit bağırsaklardan kalsiyum emilimini azaltarak idrar ile atılmalarına neden olur. Böylece çocuklarda güçlü kemik oluşumunu engellemektedir. Süt ve süt ürünlerinin yerine çocuklarımızın bu tür yiyecek ve içeceklere yönelmeleri çocuklarda kemik zayıflığı ve kırılma riskinin artmasına neden olur. Yapılan araştırmalarda ergenlik dönemindeki çocuklarda kemik kırığı oranının arttığını gözlemlenmiştir. Bunun nedeni ise büyük oranda gazlı ve şekerli içeceklerin arttığı ve bu yiyecek ve içecekleri neden olduğu belirtilmektedir.

Çocuklar gelişim çağında günde ortalama 1000 miligram kalsiyum alması gerekir. Kola gibi gazlı ve şekerli içecekler kalsiyumun vücuda emilmesini engelleyerek çocukluk çağında görülmese de ileri yaşlarda yüksek tansiyon, kalp hastalığı, gastrit, reflü ve iskelet sisteminin zayıflığı gibi sağlık problemleri ortaya çıkabilir. Gazlı ve şekerli içeceklerin diğer gıdalarla birlikte tüketilmesi vücuda demir ve B vitaminleri grubundan folik asitin emilimine engel olarak kansızlığa neden olabilir. Kola yüksek miktarda kafein içerdiği için çocuklarda hareketlilik ve dikkat eksikliğine neden olabilir. Bir fincan kahvede 100 miligram kafein bulunur, bir kutu kolada ise 50 miligram kafein bulunmaktadır. Yani bu demek oluyor ki çocuklar bir kutu kola içtiğinde yarım fincan kahve içmiş gibi kafein alırlar ve bu da çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite gibi sorunlara neden olur. Uzmanların uyarısına göre çocuklar günde 40 miligramdan fazla kafein almamalıdır .

Kola gibi gazlı ve şekerli içecekler çocuklarda kafein bağımlılığı yapabilir. Alınmadığı takdirde huysuzluk baş ağrısı ve yoksunluk belirtileri çocuklarda görülebilir. Ayrıca kolanın içindeki yüksek miktardaki kafein, idrar söktürücü etki yaparak böbreklerden su kaybına neden olabilir.

Bebekler ve çocuklar kola içerse ne olur?

Bebekler ve çocuklar kola içerse en başta kansızlık ve kemik gelişimi bozukluğu ortaya çıkabilir. İlk 6 ay anne sütünü ile beslenmesi gereken bir çocuk altıncı ayın sonunda ek gıda ile birlikte kola verildiği ve bu durumun çocuklarda yüksek oranda kansızlığa neden olduğu görülmüştür. En fazla yapılan yanlışlardan biri de çocuklara su katılarak kola verilmesidir. Kolaya su katıldığında zararı olmayacağı düşünülmektedir ancak kolanın içerisine su katmak alınacak olan kafein, şeker ve gazı engelleyemeyecektir. Kolanın dışında çocuklara verilen cips, çikolata, kremalı çikolatalar ve krakerler çocuklarda beslenme bozukluğuna ve ciddi sağlık sorunlarına neden olur. Bu tür ürünler çocuklarda beslenme bozuklukları ile birlikte kilo alımı veya kilo azalması olarak belirti gösterir. Bu tür abur cubur gıdalar çocukların yeteri kadar vitamin ve mineral almamasına neden olmaktadır .

Sonuç olarak modern zamanların küresel mutfağı market kültürü olarak günümüzde ciddi sağlık tehdidi oluştururlar. Kazançları için insan sağlığını hiçe sayan ve dünyanın her bir bölgesinde bu tür gıdaların daha ulaşılabilir ve daha pratik olması tüketiminin artmasına neden olmuştur. İnsan sağlığının geleceği için sağlıklı beslenmeye ve bu tür gıdaları mutfağımızdan uzak tutmaya özen göstermeliyiz. Unutulmamalıdır ki ileri yaşlarda meydana gelebilecek kronik hastalıklar erken yaşlarda tüketilen bu tür gıdalardan meydana gelmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Şubat 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740