Çocuklara Gece Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

Çocuklara Tuvalet Eğitimi

Çocuklar için en zor olan eğitim gece tuvalet eğitimidir. Gündüz tuvalet eğitimini tamamlayan çocuklarda bir düzen yapıldıktan sonra gece tuvalet eğitimine başlanmalıdır. Çocuk gündüz bezsiz olduğu gibi gece de bezsiz yatırılmalıdır.

Çocuğa bebek bezi bağlanmamalıdır. Onun yerine yatağa koruyucu bez serilmelidir. Çocuk yatmasından iki saat öncesinde sıvı verilme kesilmelidir. Gece tuvalet eğitimi sırasında çocuk gözlemlenerek uykudan uyandırılmalıdır. Bu durum her çocuk için farklılık gösterebilir. Ancak normalde bir ya da iki saatte bir çocuk uyandırılarak tuvalete götürülmelidir.

Çocuklara gece tuvalet eğitimi vermek oldukça zordur. Bu nedenle çocuğa baskı yapılmamalıdır. Altına kaçırdığı zamanlarda çocuğa kızılmamalıdır. Çocukların beş ya da altı yaşına gelene kadar tuvalet eğitimini kazanamamaları normal bir durumdur.

Bir önceki sağlık bilgisi yazımız olan Anne Çocuk İlişkisinde Kritik Dönemler başlıklı makalemizde anne, bebek ve çoçuk hakkında bilgiler verilmektedir.

Sitemizdeki tüm yazılar Admin tarafından kaynaklardan yararlanılarak araştırmalar sonucunda eklenmektedir. Sitemizdeki yazılar bilgi amaçlıdır. Detaylı bilgi için konu altından yorum yazabilir, [email protected] adresine mail gönderebilir veya iletişim formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 24 Ağustos 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın